Zielona herbata w ciąży

zielona herbataCiąża jest bardzo specyficznym okresem z życiu każdej kobiety. Specyficzne jest także zapotrzebowanie na substraty żywnościowe, co wiąże się zarówno z wymaganiami matki, jak i rosnącego w jej brzuchu dziecka. Zielona herbata jest spożywana od tysięcy lat w Chinach i innych krajach azjatyckich, również przez kobiety w ciąży. Nie stwierdzono jak dotąd żadnego negatywnego wpływu zielonej herbaty na organizm kobiety w ciąży ani też na dziecko.

Kobiety spodziewające się dziecka mogą nadal czerpać więc korzyści ze spożywania tego naparu. Ważnym jest natomiast, jak ze wszystkim w ciąży, zachowanie umiaru. Nie jest jednak w tym okresie zalecane przekraczanie 2 filiżanek zielonej herbaty dziennie ani też przyjmowanie preparatów zawierających ekstrakt z zielonej herbaty. Istnieją pewne doniesienia o wpływie substancji zawartych w zielonej herbacie na metabolizm kwasu foliowego, który jest kluczowy podczas rozwoju zarodkowego dziecka. Doniesienia te jednak dotyczą wysokich stężeń tych substancji i nie są możliwe do osiągnięcia spożywając umiarkowane ilości naparu.

Zielona herbata w ciąży – wpływ kofeiny na dziecko

Zielona herbata zawiera jak wiadomo kofeinę, ta natomiast w wysokich stężeniach może wpływać na szybkość wzrostu i ostateczną wielkość dziecka. Duże stężenia kofeiny we krwi mogą prowadzić do niedowagi noworodka. Jednak stężenie kofeiny w naparze z zielonej herbaty nie jest wysokie i wpływ umiarkowanego spożycia nie będzie szkodliwy dla dziecka. Zielona herbata w ciąży jak wcześniej wspomniano – nie pita wiadrami nie będzie szkodliwa.