Właściwości zdrowotne świerku

Świerk – drzewo iglaste. Każdy je zna już od czasów podstawówki, kiedy to wpaja się nam różnice między drzewami, jak je rozróżnić dzięki szyszkom, korze czy też poprzez igły. Warto jednak by było, aby ktokolwiek wspomniał nam o jej zdrowotnych właściwościach. Niestety niekoniecznie tak jest. Zarówno świerk pospolity, srebrny czy też kiełkujące – są znane ze swoich prozdrowotnych właściwości. W medycynie naturalnej wykorzystuje się jego igły oraz młode pędy. Przygotowuje się z nich odwary, olejki, syropy lub też napary.

Jak stosuje się świerka?

Czasem w medycynie wykorzystuje się także żywicę. Szyszki natomiast są nieprzydatne. Na jakie schorzenia i dolegliwości jednak zaleca się lekarstwa, które zawierają wyciąg ze świerka? Otóż przede wszystkim na stany zapalne układu oddechowego oraz moczowego, bóle reumatyczne, schorzenia układu oddechowego i nerwobóle. Dawne plemiona, które zamieszkiwały Europę wykorzystywały prozdrowotne właściwości świerka. Od wieków jest także stosowany w medycynie ludowej. Co ciekawe, było to święte drzewo, które było czczone oraz wykorzystywane do bardzo wielu obrzędów. Ludzie wierzyli w jego magiczne moce, które miały chronić przed złem oraz nieczystymi siłami. Sadzono je przed domem w celu utworzenia zapory przed złymi mocami oraz licznymi urokami.  Wierzono, że ma dodać siły oraz wewnętrznej energii, był również symbolem wytrwałości, nadziei, odwagi i wytrzymałości.

Preparaty ze świerku

Preparaty, które zawierają w swoim składzie wyciąg ze świerku są wykorzystywane do leczenia infekcji dróg oddechowych, m.in. zapalenie krtani, zatok, oskrzeli. Sprawdzają się również podczas przeziębień. Działają w sposób rozgrzewający. Tego typu leki są przeznaczone także dla osób, które zmagają się ze stanami zapalnymi układu pokarmowego. Przyspieszają one bowiem uwalnianie się żółci, ale także pobudzają nasze soki trawienne do działania. Świerk zawiera duże ilości witaminy C oraz prowitaminy A.  Preparaty, przygotowane na jego bazie działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie oraz przeciwwirusowo.