Właściwości czarnego bzu

Każdy z nas zdaje sobie z pewnością sprawę z tego, że rośliny wszelakiej maści posiadają bardzo liczne prozdrowotne dla naszego organizmu właściwości. Warto zatem sięgać po sprawdzone naturalne metody, które z pewnością pozwolą nam zachować przez długi czas zdrowie oraz świetny wygląd. Są osoby, które stosują jedynie naturalne metody i żyje im się dobrze. Nadmierna ilość chemii z pewnością nie sprzyja naszemu zdrowiu.

Korzyści zdrowotne bzu

Dzisiaj przyjrzymy się czarnemu bzu oraz temu jakie korzyści zdrowotne może nam przynieść. Dlaczego jest tak bardzo znany i ceniony? Przede wszystkim czarny bez jest idealnym środkiem na infekcje. Jest w stanie uporać się z gorączką oraz jest w stanie złagodzić kaszel. Zawiera także bardzo dużo witamin oraz soli mineralnych, które wpływają na wzmocnienie odporności naszego organizmu i właśnie dzięki temu szybciej będzie w stanie zwalczyć infekcję. Dzięki swoim właściwościom jest wykorzystywany w medycynie ludowej od wieków. Kwiaty oraz owoce tej rośliny należą do najcenniejszych surowców zielarskich. Kwiaty zawierają dużo cennych substancji, przede wszystkim flawonoidów, kwasów fenolowych, ale również olejków, garbników, olejków, triterpeny, soli mineralnych, soli organicznych i steroli. Taki skład odpowiada za działanie przeciwgorączkowe, napotne oraz moczopędne. Stosuje się je, dzięki właściwościom przeciwzapalnym, do płukania chorego gardła oraz okładów przy zapaleniu spojówek. Jeszcze więcej różnych substancji zawierają kwiaty czarnego bzu.

Bez na oczyszczenie

Poza właściwościami napotnymi oraz moczopędnymi działają również przeciwbólowo oraz lekko przeczyszczająco. Owoce te należą do środków oczyszczających krew. Stosuje się je do usuwania toksyn w chorobach reumatycznych, skórnych oraz jako lek, który odtruwa i pomaga usunąć szkodliwe produkty przemiany materii. Stosuje się je również podczas stanów zapalnych żołądka oraz jelit. Jest także środkiem pomocniczym, gdy cierpimy na rwę kulszową czy nerwobóle. Warto pamiętać, że bez może być dla nas trujący, gdy nie jest odpowiednio przygotowany.