Wapno a alergia

Istnieje przekonanie, że wapno (calcium) jest stosowane na alergie. Ale czy jest to prawda? Czy takie jest jego rzeczywiste przeznaczenie? Gdy mamy typowe alergiczne objawy, jak swędzenie, łzawienie oczu lub wysypkę, sięgamy po ten środek. Dodatkowo uważa się, że calcium jest świetnym lekiem na przeziębienie, ale ile jest w tym prawdy? Istnieją w tym temacie bardzo różne teorie. Alergicy twierdzą, że po zażyciu wapna mają złagodzone objawy alergii w postaci opuchlizny, swędzenia, wysypki czy też łzawienia oczu. Jedna z teorii głosi, że alergia jest ściśle związane z niedoborem jonów wapnia w organizmie.

Uczulenie

Stąd też w okresie uczulenia, np. podczas pylenia roślin na wiosnę, suplementuje się calcium, które ma łagodzić przykre objawy. Dodatkowo uważa się, że wapno posiada działania, które uszczelniają komórki śródbłonka naczyń. Co za tym idzie ma powodować zmniejszanie się obrzęków, które męczą alergików. Ważnym aspektem jest też to, że nie jest ono lekiem na alergie, dlatego też nie powinno być stosowane jako jedyny środek, który miałby zwalczać tę przypadłość. Jest jedynie środkiem wspomagającym, który ma ją łagodzić. Musimy pamiętać, że powinniśmy je zażywać razem z innymi lekami, aby było w stanie przynieść jakiekolwiek rezultaty i pomóc zwalczyć objawy reakcji alergicznych. Jednak jaka jest prawda?

Czy wapno pomaga?

Dawniejsze badania wskazywały na pozytywny wpływ tej substancji na alergię, jednak nowe badania przeprowadzone przez naukowców Akademii Medycznej w Warszawie przeczą tym założeniom. Uważają oni bowiem, że nie pomaga, tylko wręcz może zaszkodzić. Istnieje podejrzenie, że po zażyciu wapnia a następnie odpowiedniego leku na alergię, jego działanie będzie osłabione i zdecydowanie przyniesie mniejsze efekty, niż byśmy mogli to zakładać i oczekiwać. Nie ma również potwierdzenia co do tego, że wpływa pozytywnie na przeziębienie. Jednak jest naukowo udowodnione, że wapno zagęszcza wydzielinę oskrzelową, w wyniku czego możemy mieć problemy z odkrztuszaniem podczas kaszlu.