Uboczne efekty stresu

Stres nie kojarzy nam się pozytywnie i raczej nikt z nas nie lubi tego zjawiska. Mówi się, iż stres bardzo negatywnie wpływa na zdrowie, na serce, na poziom cholesterolu, ale czy można stres wiązać z naszym układem pokarmowym? Oczywiście ktoś powie, że pod wpływem nadmiernego stresu ma biegunkę, ale czy jeśli mamy do czynienia z wzdęciami, to czy można je wiązać ze stresem? Jak najbardziej tak.

Stres a układ pokarmowy

Oczywiście wzdęcia są tym elementem, który w głównej mierze wynika z niezdrowego trybu jedzenia, z niewłaściwej diety, aczkolwiek nie tylko. Trzeba bowiem jasno zaznaczyć, iż w okresie, gdy mamy do czynienia z większą ilością różnych napięć, to można te dwa elementy ze sobą połączyć. Pewnym wyznacznikiem tego, może być fakt, iż w momencie uspokojenia, po odpoczynku, owe wzdęcia znikają, a przynajmniej w bardzo znaczącym stopniu są ograniczone. Aby mieć pewność owego powiązania, powinniśmy oczywiście zwrócić się do gastroenterologa. Właściwa diagnostyka jest bardzo istotnym elementem, można powiedzieć, że jest to najważniejszy element, ponieważ może nam to pozwolić na właściwe działania, oraz na podjęcie właściwego leczenia. Niemniej jednak jeśli nie wyeliminujemy owego czynnika stresu, to jakiekolwiek leczenie nie będzie nam dawało żadnych wymiernych skutków.

Co jest przyczyną i gdzie tkwi powiązanie?

Warto w tym miejscu zapytać o to, gdzie dokładnie tkwi przyczyna owego powiązania stresu i występujących wzdęć? Najprościej jest wskazać na kortyzol, a raczej na jego nadmierną ilość wytwarzaną w nadnerczach. Jest to hormon, który jak najbardziej słusznie jest nazywany hormonem stresu, a jego nadmierna ilość wpływa na różne problemy zdrowotne, w tym głównie będziemy właśnie mówili o problemach z naszym układem pokarmowym. Tym samym jasne się staje, że występowanie wzdęć może mieć swoją przyczynę właśnie w nadmiernej ilości sytuacji stresowych, w nadmiernej ilości występujących napięć, w nadmiernej ilości sytuacji nerwowych.

Podstawą jest oczywiście ograniczenie tychże sytuacji w jak największym stopniu, ponieważ w ten sposób możemy mówić o usunięciu przyczyny występowania wzdęć i możemy unormować nasz układ pokarmowy. Stres oczywiście w pewnym zakresie może być dla nas pozytywny, może nas motywować, napędzać do działania, ale z drugiej strony trzeba powiedzieć, że tylko w pewnym ograniczonym zakresie. Oczywiście wzdęcia mogą być wynikiem niewłaściwej diety i ta przyczyna zasadniczo jest najczęściej spotykana, jest najbardziej prawdopodobna.