Tasznik pospolity i jego zastosowanie

Kto z nas jako małe dziecko nie biegał po łące ciesząc się młodością i urokami naszego pięknego świata? Chyba nie ma takiej osoby. A ile z nas zdaje sobie teraz sprawę z tego, że mijało rośliny, powszechnie uznawane za chwasty, jednak mające także różnego rodzaju prozdrowotne właściwości dla naszego organizmu? Tasznik pospolity pomimo tego, że jest uważany za chwast, ma wiele właściwości. Jest to roślina, z którą z pewnością większość z nas się spotkała. Ma ona owoce w kształcie serduszek. Znalazł on swoje zastosowanie w ziołolecznictwie przez wzgląd na właściwości wspierające serce, układ moczowy, działa również przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Cenne lecznicze zioło

Wbrew powszechnym opiniom jest to bardzo cenne zioło o licznych właściwościach. Swego czasu stosowano go jako środek przeciwwymiotny, odkryto też jego działanie przeciwkrwowtoczne, związane m.in. z menstruacją czy też hemoroidami. Miał on za zadanie także hamować krwotoki z nosa, przewodu pokarmowego lub rany wojenne. Stosowany wewnętrznie działa przeciwzapalnie i diuretycznie, przeciwbólowo, poprawia pracę serca, działa ściągająco i przeciwkrwotocznie. Zastosowany zewnętrznie działa przeciwbólowo, na żylaki, odleżyny,  oparzenia i odparzenia, na skaleczenia, wspomaga leczenie ran powierzchniowych i egzem .Jest bogaty w wiele witamin, m.in. wapń, potas, witaminy A, K oraz C, zawiera też aminy biogenne, kwasy organiczne, olejki eteryczne, a także flawonoidy. Przygotowanie herbaty z tasznika pospolitego będzie przeciwdziałać starzeniu się naszego organizmu.

Witaminy i minerały

Ponadto przedłuża działanie witaminy C. Dodatkowo obniża poziom „złego” cholesterolu, a co za tym idzie chroni przed różnymi chorobami serca. Zostały omówione jego właściwości i to, co w sobie zawiera, ale jak z niego korzystać? Można z niego robić nalewki, przygotować herbaty, macerat bądź też jeść go na surowo. Tasznik pospolity jest pod tym względem naprawdę niesamowitym ziołem. Pomimo różnego sposobu przygotowania zawsze będzie działać podobnie. Dlatego też mimo powszechnego uważania za chwast, jest cudowną rośliną.