Sport, na co dzień

Zasadniczo mówi się, że sport to zdrowie i oczywiście jak najbardziej musimy podpisać się pod tym stwierdzeniem. Dzięki uprawianiu sportu możemy czuć się lepiej, możemy mówić o lepszym samopoczuciu, o lepszej kondycji fizycznej, o lepszej kondycji naszych stawów, o lepszym ukrwieniu naszych naczyń krwionośnych. To ostatnie dotyczy w głównej mierze ruchu fizycznego wykonywanego na świeżym powietrzu. Oczywiście każdy ma swoje preferencje dotyczące uprawianego sportu.

Nie każdy lubi biegać, nie każdy lubi piłkę nożną, nie każdy lubi tenis ziemny i w ten sposób moglibyśmy wymieniać jeszcze wiele innych dyscyplin sportowych. Mówiąc o uprawianiu sportu, musimy jednak wybiec nieco ponad standardowe dyscypliny sportowe znane nam z telewizji, z powszechnego rozumienia sportu. Tak naprawdę, bowiem sport może mieć znacznie szersze znaczenie. Mówiąc o sporcie jak najbardziej możemy również wskazać na takie elementy jak siłownia czy też fitness.

Dyscyplina w sporcie?

Ktoś mógłby się w tym miejscu zastanowić czy fitness można nazwać sportem, czy można nazwać go dyscypliną sportową? Być może samo pojęcie dyscypliny sportowej niezbyt mocno koreluje z fitness, ale jeśli powiemy, że fitness to sport, to jak najbardziej możemy przytaknąć, że to prawda. Wszakże mówimy przecież o ruchu fizycznym, mówimy o ściśle określonym planie treningowym z konkretnym celem do osiągnięcia. Do pojęcia fitness bardziej pasuje pojęcie treningu sportowego niż samego sportu, ale przecież trening jest również wpisany w sport, jest jego nieodłącznym elementem.

Sport to zdrowie i fitness również jest bardzo zdrową formą ruchu fizycznego. Biorąc udział w zajęciach fitness możemy jak najbardziej powiedzieć, że sport jest naszym udziałem, że zdrowo żyjemy, że nie brakuje nam dobrego ruchu fizycznego. Oczywiście trudno mówić o tym, aby fitness miał być jakąś medialną dyscypliną sportową, abyśmy mieli w tym elemencie jakiś wymiar rywalizacji sportowej. Patrząc na fitness od tej strony trudno by było mówić, że jest to sport, ale przecież sport niejedno ma imię.

Zobacz również: fitness-inspiracje.pl