Rwa kulszowa i jej leczenie

Rwa kulszowa to schorzenie, które dotyka ludzi w różnym wieku, aczkolwiek będziemy tu wskazywać na osoby nieco starsze. Choroba ta zasadniczo nie dotyka osób młodych. Jest ona dosyć poważna, a dolegliwości w bardzo dużym stopniu przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu danej osoby. Ta choroba objawia się w głównej mierze bólem, który pojawia się w zupełnie nieoczekiwanym momencie. Ból ten dotyczy odcinka lędźwiowego w kręgosłupie, ale nie tylko. Z tego miejsca się zaczyna, ale przechodzi dalej.

Pulsujący ból

Ból przesuwa się do pośladków, biodra i dalej przechodzi przez udo, łydkę aż do stopy. Ból jest piekący, rwący, a przede wszystkim przeszywający. Najbardziej nasilony jest on w godzinach nocnych, a tym samym znacząco utrudnia sen. Również w dzień może on bardzo mocno przeszkadzać w codziennych czynnościach. Przyczyną bólu, przyczyną występowania rwy kulszowej jest nic innego jak ucisk na nerw kulszowy. Ból jest bezpośrednio powodowany uciskiem korzenia nerwu kulszowego, który wychodzi z kręgosłupa i przechodzi na nogę. Zatem, mimo, że ból ów wynika bezpośrednio z kręgosłupa, to jednakże dolegliwości odczuwane są właśnie w nogach. Powstaje w tym miejscu pytanie dotyczące tego, z czego wynika występowanie owego ucisku na nerw kulszowy. To, co występuje najczęściej, to zmiany o charakterze zwyrodnieniowym w kręgosłupie. Jednocześnie też można tutaj wskazywać na zjawisko wypadnięcia krążka międzykręgowego. To jednak nie wszystkie możliwe przyczyny rwy kulszowej, z jakimi możemy mieć do czynienia. Można wskazać chociażby na obrzęk korzonka nerwowego, który jest spowodowany uciskaniem przez krąg, który jest zdeformowany.

Kiedy odzywa się rwa?

Z rwą kulszową możemy także mieć do czynienia w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze skrzywieniem kręgosłupa lub też, gdy występuje nieprawidłowa budowa miednicy człowieka. W sytuacji, gdy dochodzi do ataku rwy kulszowej, dobrze jest znaleźć dla siebie odpowiednią pozycję, w której ucisk będzie mniejszy. Poza tym oczywiście warto jest wskazać na konieczność wizyty lekarskiej jak również na stosowanie specjalnych leków przeciwbólowych. Aby w przyszłości ograniczyć możliwość wystąpienia ataków rwy kulszowej, warto jest unikać gwałtownych ruchów, unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ryzyko ataku rwy kulszowej, ale na pewno możemy owo ryzyko znacząco ograniczyć, możemy spowodować, że te ataki będą sporadyczne. Jest to nie tylko kwestia nie odczuwania żadnego bólu, ale jednocześnie też jest to korzystne po prostu dla zdrowia.