Przyczyny zatkanego ucha

Jeżeli czujesz, że twoje ucho jest zatkane a słuch się pogorszył warto zapoznać się z najczęstszymi przyczynami tego stanu. Najczęściej jest to nadmiernie gromadząca się w uchu woskowina, jednakże przyczyna zatkanego ucha może też wiązać się z poważniejszymi elementami

Zatkane ucho – pogorszenie słuchu

Zatkane ucho powoduje, że gorzej słyszysz. Jednakże objawy mogą być także inne. Niekiedy odczuwamy szum, ucisk, a nawet ból. Jeżeli szybko ustalisz przyczynę, obejdzie się bez komplikacji. Pamiętaj, aby na własną rękę starać się nie czyścić ucha, ponieważ możesz tylko pogorszyć swój stan.

Ucho – zatkane woskowiną

Ucho zatkane nadmierną ilością woskowiny jest najczęstszą przyczyną ucisku, oraz pogorszenia się słuchu. Woskowina jest normalną sprawą, ponieważ zawsze się wytwarza. Pamiętać należy, aby nie czyścić ucha patyczkami, ponieważ ucho czyści się samo. Wystarczy oczyścić go tylko z zewnątrz.

Woskowina jest mieszaniną substancji, która wydzielana jest przez gruczoły łojowe. Ma barwę od jasnomiodowej, do brunatne i lepką konsystencję. Problem zaczyna się w chwili, kiedy woskowina w zbyt dużych ilościach gromadzi się w przewodach słuchowych. Wówczas tworzą się czopy, które prowadzą do osłabienia słuchu, a czasem głuchoty.

Fachowe płukanie ucha

W takich przypadkach sprawdza się fachowe płukanie ucha u laryngologa. Odbywa się z pomocą wody o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Znakomicie rozmiękcza czopy woskowiny. Nie można samodzielnie starać się przeprowadzić tego zabiegu. Znacznie lepiej sprawdza się fachowa pomoc laryngologa.