Problem bezpłodności dotyka wielu par

Wydawać by się mogło, że współczesna technologia jest tym elementem, który może nam pomóc bez większego problemu zostać rodzicami. Taki zabieg, jakim jest In Vitro, jest przecież cudem nowoczesnej myśli naukowej i medycznej, aczkolwiek jeśli mielibyśmy się zagłębić w szczegóły przebiegu owego zabiegu, to nie będzie oczywiste to czy dana para zajdzie w ciążę, czy będzie mogła się cieszyć własnym potomstwem.

 Z czego rodzi się bezpłodność?

W tym miejscu jednakże nie będziemy skupiać się na metodach sztucznego zapłodnienia, ale będziemy chcieli w sposób szczególny wskazać na samo zjawisko bezpłodności, z którym mamy obecnie do czynienia i które jest coraz bardziej powszechniejsze. To oczywiście musi niepokoić ponieważ dotyka coraz większej grupy osób, a tym samym wpływa na całe społeczeństwo. Bezpłodność rodzi się z bardzo różnych przyczyn, możemy u jej podstaw zobaczyć bardzo różne czynniki. Między innymi wskażemy na niewłaściwą dietę, nieuregulowaną gospodarkę hormonalną człowieka i zasadniczo dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. U podstaw bezpłodności mogą leżeć różne negatywne przyzwyczajenia, zbyt ciasne ubranie w przypadku mężczyzn, mogą leżeć przebyte schorzenia, stosowane używki, stres, a także wiele innych czynników.

Problem ogólnospołeczny?

Bezpłodność jest problemem ogólnospołecznym. Jeśli spojrzymy na liczbę osób odwiedzających kliniki leczenia niepłodności, to z jednej strony możemy cieszyć się z tego, że owe kliniki istnieją, ale z drugiej strony skala tego zjawiska musi niepokoić. Bez wątpienia aby móc mówić o możliwości zajścia w ciążę w sytuacji pewnych problemów i ograniczeń, trzeba wskazać nie tylko na konieczność wykonania określonych badan, ale ponadto bardzo istotnym elementem będzie prawidłowa profilaktyka, przyjęcie odpowiedniego stylu życia, w którym na pewno bardzo ważnymi czynnikami będzie odseparowanie się od tego, co powoduje stres i różne napięcia oraz sposób odżywiania się. Nikt oczywiście nie da nam stuprocentowej gwarancji tego, że stosując się do owych zasad, na pewno będziemy mogli cieszyć się własnym potomstwem, ale z drugiej strony na pewno w tej sytuacji powinniśmy uczynić wszystko, co jest możliwe, co jest nam dostępne, aby móc mówić o zachowaniu szans na własne potomstwo.

Czy można sobie pomóc?

Faktem jest, że nowoczesna technologia, z jaką mamy obecnie do czynienia, może w bardzo dużym stopniu nam pomóc, ale tak naprawdę nasza płodność jest uzależniona od bardzo wielu różnych czynników i nie chodzi wyłącznie o to, aby poddać się określonym zabiegom, bo te mogą okazać się wysoce nieskuteczne bez skomasowanych działań w różnych obszarach.