Niedobór witaminy B12

Każda witamina w ludzkim organizmie odpowiada za określone funkcje. Niedobór witaminy B12 może powodować wiele różnych chorób. Tym samym nie jest oczywistym, co odpowiada za nasze złe samopoczucie. Jednocześnie też jeśli zaniedbamy podaż owej witaminy w naszej diecie, to tym samym musimy liczyć się z bardzo wieloma przeróżnymi konsekwencjami. Najczęściej występującym objawem braku odpowiedniej ilości owej witaminy jest anemia. Jednakże w wielu przypadkach będziemy także mieli do czynienia z objawami choroby psychicznej. Poza tym także w pewnych przypadkach można mówić o objawach ze strony układu pokarmowego. Niedobór witaminy B12 nie jest czymś oczywistym.

Ilość witamin w organizmie

O ile bowiem mówić będziemy o niewłaściwej jej ilości w codziennej diecie, o tyle przyczyny mogą także leżeć w zupełnie innym miejscu. Mowa jest mianowicie o niedoborze witaminy B12 wynikającej z wrodzonej wady. Ponadto także w pewnych przypadkach możemy mieć do czynienia z tak zwanym czynnikiem wewnętrznym Castla. Gdy mówimy o osobach w podeszłym wieku, to brak owej witaminy ma swoje źródło najczęściej w braku odpowiedniej wchłanialności składników pokarmowych przez organizm. Co powinno nas skłonić do działania? Objawy owego niedoboru mogą być bardzo różne. Można zatem mówić o osłabieniu, bólach głowy, zawrotach głowy, bladości skóry, niekontrolowanym chudnięciu, biegunkach, zaparciach, nudnościach, utracie apetytu, pieczeniu języka, napadach drgawkowych, osłabieniu wzroku, parestezjach, stanach depresyjnych, zaburzeniach poznawczych, zaburzeniach w osobowości, zaburzeniach pamięci.

Codzienna dieta a witaminy

De facto o obecność owej witaminy łatwo jest zadbać stosując ją w codziennej diecie. Niemniej jednak jeśli mamy do czynienia z nieco innym źródłem owego niedoboru, to należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki mające na celu uzupełnienie brakującej ilości witaminy B12. Nie powinno się bynajmniej bagatelizować objawów związanych z brakiem witaminy B12. Jeśli te będą bowiem utrzymywać się dłuższy czas, to nasze zdrowie jest mocno zagrożone.