Najlepsze i najpopularniejsze odżywki na masę

odżywki na masę

W miarę szybki przyrost masy nie zawsze jest jednoznaczny z przyrostem suchej masy mięśniowej. Na tej zaś najbardziej zależy osobom, które chcą odpowiednio kształtować swoją sylwetkę. Pośpiech jednak nie jest wskazany. W zdobywaniu masy mięśniowej mogą pomagać nam odżywki i suplementy diety. Nie wszystkie jednak działają tak samo. W dzisiejszy artykule przedstawimy kilka, które mogą mieć decydujące znaczenie – są po prostu najbardziej efektywne.

Najbardziej istotna jest dieta. Tak, zgadza się – jest nawet ważniejsza niż chodzenie na siłownię i wykonywanie wyczerpujących ćwiczeń. Jeśli nie będziemy mieć odpowiedniej nadwyżki energetycznej, i wystarczającej ilości białka w diecie, nasz organizm nie zbuduje mięśni – po prostu nie będzie miał z czego. Suplementy nie wykonają jednak całej pracy za nas. Są to jedynie wspomagacze, dzięki którym będziemy w stanie w łatwiejszy sposób utrzymać dietę. Ważnym czynnikiem jest czas. Pierwsze zauważalne efekty treningu pojawiają się stosunkowo szybko, jednak z czasem progresja się wyhamowuje i trzeba bardziej starać się, aby zyskać nieco upragnionych mięśni.

Aby budować beztłuszczową masę mięśniową powinniśmy dowiedzieć się jak wygląda cały ten proces od strony teoretycznej. Nie wystarczy machać hantlami do upadłego. Trenować należy nie tylko ciężko, ale i mądrze. Podstawowymi procesami, jakie należy poznać, są procesy kataboliczne i anaboliczne. Pierwsze z nich redukują naszą masę, drugie zaś ją powiększają. Powinniśmy starać się o to, aby w naszym ciele w miarę możliwości przeważały procesy anaboliczne. Można to uzyskać częściowo dzięki suplementom diety i odżywkom.

Odżywki na masę dzielą się na różne rodzaje i konieczne jest dobieranie ich pod kątem rodzaju treningu, jaki aktualnie wykonujemy, oraz oczywiście diety. Przy budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej najlepiej sprawdzą się poniższe odżywki:

  • kreatyna
  • odżywki typu gainer
  • odżywki białkowe
  • odżywki węglowodanowe
  • aminokwasy

To najbardziej skuteczne, a co za tym idzie również najbardziej popularne odżywki, które dostaniemy w praktycznie każdym sklepie sportowym lub specjalistycznym. Dobór właściwej odżywki powinien być przeprowadzony w sposób przemyślany. Kluczowe znaczenie ma dopasowanie suplementu do potrzeb naszego organizmu. Możliwy jest nawet scenariusz, że dana odżywka nie przyniesie żadnego efektu – po prostu dlatego, że została źle dobrana, nieodpowiednio dawkowana lub nie dostosowana do diety i planu treningowego.

W jaki sposób dobierać odżywki? Najlepiej po prostu skontaktować się w tym celu ze specjalistą z zakresu suplementacji. Można go znaleźć w niektórych sklepach sportowych, w internecie, na dużych forach poświęconych sportowi. Istnieje również opcja samodzielnej nauki, i testowania różnych produktów, jednak nie każdy chce narażać się na konsekwencje działania wedle metody prób i błędów.