Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość jest postrzegana w głównej mierze jako zjawisko niekomfortowe. Powoduje, że niektórzy ludzie nie chcą przebywać w naszej obecności, a my sami unikamy kontaktów z większą grupą ludzi. Tymczasem jednak nadmierna potliwość to nie wynik braku higieny, ale raczej wynik stanu chorobowego. Inaczej mówiąc jest to hiperhydroza – stan w którym organizm wydziela większą ilość potu niż miałoby to wynikać z jego potrzeb termoregualcyjnych.

Jak się pocimy?

Nadmierne pocenie się może być związane z jednym miejscem na ciele, aczkolwiek częściej zdarza się w kilku miejscach. Najczęściej zjawisko to uwidacznia się na dłoniach, na stopach oraz pod pachami. Każdy człowiek ma nieco inną ilość gruczołów potowych i dlatego też każdy człowiek może pocić się w nieco innym stopniu. Istotnym elementem jest to, że na zjawisko pocenia się wpływ może mieć nie tylko wysoka temperatura otoczenia, ale równocześnie też wiele innych czynników jak chociażby stan zdrowia, prowadzona aktywność fizyczna, poziom hormonów, stan tarczycy oraz układu nerwowego. Tym samym jakiekolwiek stany chorobowe związane z układem nerwowym czy też z tarczycą, mogą chociaż nie muszą wiązać się z nadmiernym poceniem się.

Nadmierna potliwość może być uwarunkowana genetycznie, może być także skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków. Także występowanie cukrzycy może mieć wpływ na wystąpienia owego zjawiska. Jeśli mamy z nim do czynienia, to warto jest jak najszybciej udać się do lekarza, który może temu problemowi szybko zaradzić.