Maty do jogi

mata do jogi

Joga – cykl treningów z których korzysta wielu z nas. To co można powiedzieć o tego typu ćwiczeniach, to fakt, że niezwykle rozciągają one nasze ciało. W związku z tym wymagają dużej sprawności fizycznej, a także odpowiedniej koordynacji. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie jogę wielu ćwiczących traktuje jako idealną formę radzenia sobie ze stresem. Takie jest bowiem główne założenie jogi – całkowite odprężenie ciała i umysłu. By jednak treningi były bezpieczne potrzebny jest nie tylko ich odpowiedni dobór, ale i kilku innych przydatnych akcesoriów, w tym mat. Poniżej więc powiemy nie tylko o samych matach do jogi, ale i o tym, gdzie je kupić, oraz o jeszcze jakich akcesoriach warto pamiętać.

Maty do jogi – materiał i wymiary

Zacznijmy od pierwszego czynniku. Materiał bowiem powinien być przede wszystkim bezpiecznym, a co się z tym wiąże antypoślizgowy. Ważne jest też, aby mata nie brudziła się i mogła służyć niezniszczona jak najdłużej. Dlatego też wśród najczęściej wymienianych materiałów jest PVC (znany jako trwały i łatwy w utrzymaniu), TPE (jeszcze bardziej trwały, a w dodatku przyjazny dla środowiska), oraz kauczuk (odporny na zniszczenia, można go jednak czyścić ręcznie za pomocą sprayu, lub octu jabłkowego rozpuszczonego w wodzie).

Jeśli chodzi o wymiary, to w przypadku długości powinna być zgodna z naszym wzrostem. Na szczęście, dziś można nabyć maty mierzące nawet do 220 centymetrów. Jeśli chodzi o szerokość, to ta zazwyczaj wynosi mniej więcej 60 centymetrów.

Maty do jogi – gdzie można kupić?

Dostępne oczywiście w większości sklepów z akcesoriami do fitness, a także w sklepach internetowych specjalizujących się właśnie w matach do jogi. Nasza rekomendacja do mata firmy Sissel dostępna pod linkiem http://www.sissel.com.pl/sissel-gym-mat-180-x-60-x-1-5-cm-w-pudelku.html.

Oprócz maty ogromnie ważne są też inne akcesoria. Maty do jogi warto dobrze przechować, wówczas mniej się niszczą, do tego służy pokrowiec. W innym przypadku mogą to być plecaki. Wśród najczęściej wymienianych akcesoriów są także paski, klocki, czy wałki.