Kiedy brać odżywki białkowe?

Praktyka pokazuje, że odżywki białkowe są współcześnie bardzo popularne i de facto należą do tych najbardziej popularnych. Powyżej zadaliśmy pytanie o to, kiedy należy owe odżywki przyjmować, aczkolwiek w tym miejscu bardziej właściwym pytaniem będzie to czy przyjmować odżywki białkowe? Jak najbardziej tak, aczkolwiek z pewnym bardzo ważnym zastrzeżeniem. Stosowanie jakichkolwiek odżywek, w tym również tych białkowych ma sens wyłącznie wówczas, gdy intensywnie trenujemy, a poza tym również, gdy nasza dieta jest odpowiednia. Podstawowym źródłem białka dla naszego organizmu i dla naszych mięśni powinna być, bowiem nasza dieta i od tej zasady nie ma żadnych odstępstw.

Prawidłowa dieta

Jeśli bowiem nasza dieta nie będzie prawidłowa, to stosowanie odżywek białkowych na pewno nie przyniesie nam żadnych pozytywnych skutków, a tym samym będziemy się utwierdzać w przekonaniu, że wszelkie suplementy diety dla sportowców to tylko i wyłącznie wytwór specjalistów od marketingu, że są to produkty przereklamowane. Tymczasem faktycznie odżywki białkowe działają, aczkolwiek jak już to powiedziano, jako uzupełnienie prawidłowo skonstruowanej diety. W tym miejscu możemy dopiero zadać pytanie, kiedy należy stosować odżywki białkowe, w którym momencie ich działanie będzie najbardziej efektywne, w którym momencie ich zastosowanie będzie głęboko uzasadnione? Wiele zależy od konkretnego rodzaju odżywki białkowej, aczkolwiek możemy ogólnie wskazać na trzy momenty, na trzy sytuacje.

Odżywki a trening

Odżywki białkowe na pewno warto jest przyjmować po odbytym treningu, aby uzupełnić proteiny. Druga sytuacja to ta, w której chcemy dostarczyć sobie wolnowchłanialnego białka, a więc przed snem. W ten sposób zapewniamy sobie odpowiednią ilość substancji zapobiegających procesom katabolicznym zachodzącym w mięśniach. Trzecia z sytuacji to ta, kiedy nie mamy możliwości spożyć pełnowartościowego posiłku zawierającego odpowiednią ilość białka. W tym przypadku, zatem możemy mówić o bardzo dobrym uzupełnieniu białka w naszym organizmie. Odżywek białkowych na pewno nie należy traktować, jako żadnej podstawy żywienia, jako czegoś niezbędnego, ale tylko i wyłącznie należy je traktować, jako coś uzupełniającego, dopełniającego dzieła. Takie podejście na pewno spowoduje, że będziemy mogli się cieszyć bardzo dobrymi, widocznymi skutkami naszych wysiłków fizycznych i jednocześnie też będziemy mogli mówić o bardzo dobrym stanie naszego zdrowia. Niechaj, więc nas nie zwiedzie chęć zbyt szybkiego osiągnięcia jakiegokolwiek efektu treningowego.