Jak wybrać dobrą mate do jogi?

mata do jogi

Joga – treningi choć tak intensywne, to ich zadaniem jest maksymalne odprężenie nie tylko ciała, ale i umysłu. Co aktualnie jest bardzo ważne, bo większość z nas w wielu sytuacjach odczuwa silny stres. Jednak ponieważ są to treningi wymagające nie tylko sprawności ruchowej, ale i odpowiedniej koordynacji, to szczególnie na początku trzeba liczyć się z ryzykiem urazów. Możemy im zapobiec, wystarczy odpowiednie podejście i to zarówno do samych treningów, jak i detali takich jak akcesoria do treningów. Bardzo ważną rolę odgrywa mata do jogi, która wśród innych mat ma swoją charakterystykę.

Jaka jest mata do jogi?

Zacznijmy od długości i szerokości. W przypadku maty do jogi, tak jak w przypadku innych mat ważne jest, aby była ona dopasowana do naszego wzrostu. Na szczęście dziś dostępne są maty mierzące nawet 220 centymetrów. Średnia długość maty, to jednak mniej więcej 175-185 centymetrów. 60 centymetrów – tyle wynosi ich szerokość. Jak już wyżej zostało wspomniane, początki treningów w większości wiążą się z urazami. Dlatego też jedną z najważniejszych cech maty do jogi jest antypoślizgowość.

Polecamy produkt: http://www.sissel.com.pl/sissel-gym-mat-180-x-60-x-1-5-cm-w-pudelku.html

Kolejny dylemat, to sam materiał. Mata do jogi bowiem powinna być łatwa w utrzymaniu. W sytuacji, gdy trenujemy w domu zwinięta nie zajmuje dużo miejsca. Ponadto jest lekka, dzięki czemu łatwo przewieźć ją na sale treningową.

Kolejny czynnik, to wytrzymałość i czyszczenie. Dlatego też zazwyczaj decydujemy się na maty gładkie, a nie chropowate. Jeśli chcemy kupić mate, to najlepiej zdecydować się na kauczuk, który jest odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. W przypadku gładkiego materiału nie gromadzi się dodatkowy brud. A skoro o odporności na uszkodzenia mowa, to dużą popularnością cieszą się również maty wykonane z gumy, czy z lateksu.

A co z grubością?

Na rynku mamy dostępne maty zarówno grubsze, jak i cieńsze. Z grubszych mat powinni korzystać osoby szczupłe, mające wrażliwe kości. Cienkie maty są idealne dla ćwiczeń stojących, pozwala to tym samym zachować równowagę. Grubsze maty są trudniejsze do przewozu, charakteryzują się jednak większą trwałością, cieńsze natomiast są bardziej lekkie, mają jednak mniejszą izolacje od podłoża, co automatycznie zmniejsza ich trwałość.

Ważna informacja – jeśli kupujesz maty, które na początku są śliskie, to wystarczy przetrzeć je delikatnie wilgotną ściereczką, a natychmiast zyskują antypoślizgowość. Maty do jogi dostępne są także w określonej kolorystyce, gdzie najczęściej dominują pastele.