Jak uniknąć bólu pleców w pracy?

Jak uniknąć bólu pleców w pracy?

Praca biurowa, to zawód, który aktualnie wykonuje znaczna część z nas. Niestety, choć praca ta nie wiąże się codziennie z konkretnym wysiłkiem fizycznym, to w wielu przypadkach już po krótkim czasie możemy zacząć odczuwać jej bolesne skutki. Jak to możliwe? Praca w biurze, to zazwyczaj siedzenie przed komputerem, a co za tym idzie przebywanie w tej samej pozycji co najmniej kilka godzin. Wówczas zaczynają się początkowo pojawiać uczucia sztywności kręgosłupa, które z czasem zazwyczaj przechodzi w ból – a kiedy ten już się pojawi, to nasza wydajność znacznie się zmniejsza. Możemy jednak bólom pleców zapobiec. Wystarczy wprowadzić do swojego życia kilka prostych nawyków.

Ruszaj się – po prostu!

Wcale nie trzeba chodzić na siłownie trzy razy w tygodniu, by móc o sobie mówić „zdrowo się poruszam”. Tak naprawdę, by uniknąć bólu pleców wystarczy poświęcić dziennie choć 15 minut (najlepiej przed pójściem do pracy) na krótkie przysiady, podskoki, czy przebieżki. Co ważne Twoją aktywnością fizyczna może być również… spacer do pracy. Jeśli wiec Twoje miejsce pracy znajduje się w pobliżu domu warto zamienić samochód na pieszą wędrówkę, zwłaszcza, gdy pogoda za oknem sprzyja, tym samym nie tylko wzmocnisz mięśnie pleców, ale i dotlenisz cały organizm.

Pływanie – najlepsza rada

Nie od dziś wiemy o licznych, cennych właściwościach wody na organizm człowieka. W przypadku bólu pleców pływanie nie tylko zmniejsza uczucie dyskomfortu, ale i zmniejsza całe napięcie ciała, gdzie jak wiemy, w wielu przypadkach bóle, napięcia kręgosłupa mogą być skutkiem nadmiernego stresu. Krótko mówiąc pływanie w basenie, to rana nie tylko dla naszego ciała, ale i umysłu.

Poduszki ortopedyczne do siedzenia

To kolejny sposób, który zapewni nam idealną profilaktykę. Jak sama nazwa może sugerować poduszki ortopedyczne do siedzenia zmniejszają przede wszystkim uczucie bólu i usztywnień kręgosłupa. Najczęściej mają formę nakładki w kształcie fotela, która nakładamy na prawdziwe siedzenie, które wówczas nieustannie masuje nasze mięśnie, powodując tym samym, że nie ulegają one zastygnięciu. Oprócz wyżej wspomnianego wsparcia ortopedycznego tego typu poduszki są też bardzo wygodne i estetyczne. Do nabycia w wielu sklepach z asortymentem do rehabilitacji, oraz firmach specjalizujących się w produkcji tego typu poduszek.

Nie lekceważ „zwykłych” objawów

Jeśli więc zaczynasz odczuwać uczucie sztywności kręgosłupa, które z czasem przechodzą w bóle, koniecznie zacznij im zapobiegać zanim przekształcą się w dolegliwości, które znacznie trudniej będzie wyleczyć.