Jak robić zdrowe zakupy?

Wszystko należy robić z umiarem. Tak samo dotyczy to robienia zakupów. Jak więc ograniczyć powszechnie rosnący i będący coraz większym światowym problemem, konsumpcjonizm, na rzecz czegoś, czego tak naprawdę potrzebujemy? Jak żyć zdrowo i mądrze wybierać? Co przede wszystkim wybierać? Główną zasadą jest przede wszystkim coś, co jest bardzo oczywistym faktem, a mianowicie chodzenie na zakupy tylko wtedy, gdy nie jesteśmy głodni. Nie kupimy wtedy czegoś, czego byśmy nie chcieli.

Uważaj co kupujesz

Taki zabieg stosują przeważnie osoby, które są na diecie. Jest to bardzo dobra metoda na zaoszczędzenie pieniędzy na zbędne wydatki, jak również na zachowanie zdrowia i wybieranie tych „dobrych produktów”. Ważnym elementem jest też przygotowanie sobie listy potrzebnych produktów. Przed pójściem na zakupy warto pierwsze sprawdzić co posiadamy, a czego nie, następnie przygotować sobie jadłospis na kilka dni lub nawet cały tydzień. Pomoże nam to zdecydowanie uniknąć kupowania chipsów, ciasteczek, batoników i innych tego typu niezdrowych produktów. Decydujmy się na pełnowartościowe produkty, które zdecydowanie zapewnią nam dłużej uczucie sytości. Nie kupujmy na zapas produktów, które mogą ulec zepsuciu.

Co kupić?

Decydujmy się przede wszystkim na ciemne pieczywo, unikamy tłustych śmietan, gotowych mrożonych produktów. Nie wybierajmy wysokosłodzonych produktów, mocno przetworzonych. Zrezygnujmy z produktów z dopiskiem „light”. Jak napoje to tylko czyste wody, ewentualnie prawdziwe soki bez jakichkolwiek dodatków (są drogie, więc warto samemu przygotować sobie taki sok). Decydujmy się na dużo zielonych warzyw, na zdrowe tłuszcze, na duże ilości owoców. Myślmy nad tym, co wybieramy. Sprawdzajmy etykiety. Rezygnujmy z gotowych słodkich tortów, placków, cukierków. Zdecydowanie warto wszystko przygotować samemu, wiemy przynajmniej co znajduje się w środku. Możemy zadbać o kaloryczność i dobry skład. Wybierajmy także te tłuszcze, które są zdrowe, np. olej kokosowy. Zrezygnujmy z dużej ilości soli, zastąpmy ją przyprawami. Tak samo cukier, wybierzmy zdrowszy zamiennik.