Jadowite pająki w Polsce – czy mamy się, czego bać?

Pająki budzą strach i respekt w Polsce przede wszystkim swoim wyglądem. U osób, które borykają się z fobiami mogą wywołać arachnofobię, która może być przyczyną ataku serca. Jednakże coraz częściej słyszymy, że na terenie naszego kraju nie tylko spotykamy zwykłe nieszkodliwe pająki, ale również te, których jad może być groźny dla naszego zdrowia lub życia. Czy mamy się bać?

Ukąszenie egzotycznego pająka

Jeżeli zostaniemy ukąszeni przez egzotycznego pająka możemy nabyć bardzo poważne problemy ze zdrowiem. Często ugryzienie kończy się nawet śmiercią osoby poszkodowanej.  Tymczasem coraz częściej w mediach słyszymy, że w Polsce pojawiają się bardzo groźne gatunki pająków egzotycznych. Kiedy ukąsi nas polski pająk na ogół nie dzieje się nic. W skrajnych przypadkach może pojawić się alergia. Inaczej rzecz ma się z pająkami egzotycznymi. Są one o wiele groźniejsze i warto wiedzieć, co robić w razie ich ukąszenia.

Każdy pająk wytwarza jad, jednak tylko 3 % gatunków ma jad szkodliwy dla zwierząt i ludzi. Wyróżnić możemy trzy rodzaje jadu:

  • Neurotoksyczny – który najczęściej atakuje układ nerwowy człowieka. W skrajnych przypadkach prowadzi do paraliżu ciała.
  • Hemolityczny, który uszkadza naczynia krwionośne
  • Cytotoksyczny doprowadzający do ran, które bardzo trudno się goją.

Niektóre pająki mają jad, który łączy ze sobą te trzy cechy i jest on szczególnie groźny dla człowieka. Najmocniej na niego reagują osoby starsze i dzieci.

Jak postępować w przypadku ugryzienia?

Powinniśmy przede wszystkim, jak najszybciej udać się do szpitala i przyjąć antytoksynę, czyli surowicę przeciwjadową. Jeżeli mamy taką możliwość należy zabezpieczyć pająka, który nas ugryzł bądź zrobić mu zdjęcie. Dzięki temu lekarz może zidentyfikować gatunek pająka, a następnie dobrać najlepsze leczenie.