Implanty zębowe – charakterystyka i przeciwwskazania

paradontoza

Implanty w protetyce stomatologicznej wykonane są najczęściej z tytanu. I pomimo, że metal ten odznacza się cechami wyjątkowo przyjaznymi dla ludzkiego organizmu, a wszczepianie implantów to jedynie zabieg a nie operacja, istnieje wiele przeciwwskazań medycznych do tego rodzaju leczenia.

Zacznijmy może od wskazań do zastosowania implantów, oto one: całkowity lub częściowy brak uzębienia powstały w wyniku jego utraty, nietolerancja tradycyjnych protez zębowych (nietolerancja organiczna, ale też typowy dyskomfort powstający przy ich używaniu), brak tzw. zawiązków zębowych (innymi słowy: brak zalążków, z których wyrasta i rozwija się uzębienie).

Wymienione wyżej wskazania nie oznaczają oczywiście stuprocentowej pewności co do możliwości przeprowadzenia zabiegu wszczepienia implantów.

Przeciwwskazania w większej części wynikają z ogólnych predyspozycji lub uwarunkowań medycznych co do wszelkiego rodzaju zabiegów, nie tylko w stomatologii. I tak: nie wszczepia się implantów osobom chorym na zaawansowane choroby skutkujące wyniszczeniem organizmu. Są to nowotwory, AIDS czy poważne uzależnienia. Cukrzyca i choroby psychiczne w zaawansowanej (rozpoznanej) postaci również są czynnikami uniemożliwiającymi przeprowadzenie zabiegu i skłaniają do poszukania rozwiązania innego niż implanty. Podobnie rzecz wygląda w przypadku złego stanu całej jamy ustnej będącego efektem choroby lub braku higieny (może to być na przykład paradontoza w zaawansowanym stadium).

Ze względu na rozwój kośćca i całego organizmu, implanty nie powinny być wszczepiane osobom poniżej szesnastego roku życia, a u osób powyżej 65 roku nie przeprowadza się zabiegów ze względu na zahamowanie przyrostu i regeneracji kości, chociaż tutaj sytuacja zawsze wymaga indywidualnej oceny. Jednym z podstawowych przeciwwskazań u kobiet jest też ciąża: pacjentki w ciąży, by można było im wszczepić implanty, muszą poczekać na rozwiązanie.

Podsumowując, chociaż implanty są z pewnością rozwiązaniem uniwersalnym, potencjalny pacjent zawsze wymaga fachowej analizy w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.