Helicobacter Pylori – groźne bakterie

Owa nazwa zapewne znana jest wielu z nas, aczkolwiek oczywiście lepiej jest unikać tego zjawiska, a raczej tych bakterii. Mówi się, że wywołują one wrzody żołądka i jest to oczywiście słuszne spostrzeżenie, aczkolwiek na pewno musimy podkreślić to, że wywołują one znacznie większą ilość groźnych chorób. Przede wszystkim warto zapytać o to, w jaki sposób można rozpoznać zakażenie owymi bakteriami?

Jak objawia się choroba?

Na pewno jest to bardzo proste, gdyż zakażenie helicobacter pylori objawia się bardzo szybko i nie możemy tego na pewno przegapić. Przede wszystkim jest to ból brzucha i nadbrzusze i jest to najbardziej widoczny objaw. Poza tym również możemy mówić o powstających wzdęciach, o mdłościach, zgagą czy też mowa jest o pogorszeniu się apetytu. Są to objawy, które również możemy przypisać innym schorzeniom, co powoduje, że wiele osób dosyć późno diagnozuje obecność owych bakterii. Ich specyficzna budowa powoduje, że dostają się one bardzo szybko do naszego organizmu, do jego układu pokarmowego. Zakażenie tymi bakteriami może mieć podłoże genetyczne, aczkolwiek częściej będziemy mówili o ich pojawieniu się na skutek złych warunków ekonomicznych oraz socjalnych. Aby móc stwierdzić obecność owych bakterii w naszym organizmie, możemy wykonać specjalny test, aczkolwiek na pewno bardzo dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie do badania gastroskopii. To badanie daje nam pewność obecności helicobacter pylori lub też może je wykluczyć.

Jak walczyć?

W jaki sposób należy leczyć zakażenie owymi bakteriami? Tutaj na pewno mogą nam pomóc specjalne środki farmakologiczne, ale to nie wszystko. Musimy bowiem wskazać jednocześnie na inny aspekt, a mianowicie na odpowiednią dietę. Powinna być ona lekkostrawna, nie zawierać w sobie tłustych potraw i oparta być powinna w głównej mierze na warzywach oraz na owocach. Wśród tych ostatnich warto jest szczególne miejsce poświęcić tym, które zawierają w sobie większą ilość witaminy C. Podjęcie leczenia zakażenia  helicobacter pylori jest ważne, jest kluczowe, ponieważ jeśli owego leczenia nie podejmiemy, musimy liczyć się z groźnymi powikłaniami, musimy liczyć się z pewnym zagrożeniem naszego zdrowia oraz życia. Wskażemy w tym miejscu na takie powikłania jak chociażby choroba wrzodowa żołądka, choroba wrzodowa dwunastnicy, nowotwór żołądka oraz chłoniak Malt. Bakterie te można wyleczyć bardzo szybko, co na pewno należy uznać za bardzo pozytywny aspekt całej choroby, a im wcześniej owo leczenie podejmiemy, tym łatwiej nam będzie uzyskać pełnię zdrowia i dobrego samopoczucia.