Grypa żołądkowa – można z nią walczyć

grypa

Kiedy nasz organizm atakowany jest przez rotawirusy, które zaczynają nasz żołądek, jak i tym samym resztę układu pokarmowego, to zwykle prowadzi to do grypy żołądkowej. Choroba ta ma wiele wspólnych cech z grypą jelitową, a ich największą, wspólną cechą wydaje się być ich uciążliwość. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie zagraża ona bezpośrednio naszemu życiu. By jednak ustąpiła jak najszybciej należy skutecznie z nią walczyć. Jak? O tym poniżej.

Grypa żołądkowa – główne objawy

Grypa żołądkowa jest chorobą niezwykle podstępną, zwłaszcza w początkowych etapach. Ogólne zmęczenie, osłabienie i brak apetytu – to pierwsze objawy grypy żołądkowej, które często mylone są ze zwykłym przeziębieniem, lub inną, podobną infekcją. Dopiero po paru dniach zaczynają pojawiać się ostre nudności i wymioty. Wtedy automatycznie należy skierować się do specjalisty..

Jak leczyć grypę żołądkową?

W czasie wizyty u lekarza ten może skierować na podstawowe badania. Jeśli jednak stwierdzi grypę żołądkową, to zazwyczaj nie przypisuje konkretnych leków farmakologicznych, a zaleca odpowiednią dietę. W czasie pierwszych dni grypy żołądkowej najlepiej ograniczyć się do suchego pieczywa i wody. W ciągu paru dni od ustąpienia najostrzejszych objawów można zacząć wprowadzać bardziej urozmaicone posiłki. W tym przypadku najlepiej jest zacząć od gotowanych warzyw, a później gotowanego mięsa (drób, cielęcina).

Grypa jelitowa i żołądkowa – wspólne cechy

Czas trwania choroby, to pierwszy punkt. Grypa żołądkowa podobnie jak grypa jelitowa może trwać od dwóch, a w najgorszym wypadku do dziewięciu dni. To co również łącz te dwie dolegliwości, to dieta wraz z stopniowym prowadzaniem poszczególnych produktów i przestrzeganiem jej zarówno w czasie choroby, jak i po. Zarówno grypa żołądkową, jak i grypa jelitowa to choroba zakaźna, dlatego bardzo łatwo jest przejąć infekcje od chorego.

To co również jest ważne w przypadku grypy jelitowej, to nie mylenie jej ze zwykłym zatruciem pokarmowym. Tę wątpliwość jednak może Ci pomóc rozwiązać tylko lekarz. Polecamy również porady z serwisu fitness-blender.pl, gdzie znaleźć można wiele cennych informacji na temat zdrowia i zdrowego stylu życia.