Groźne zatrucie czadem

Czad to zabójca, który zwłaszcza zimą ujawnia się ze zdwojoną siłą. Nieszczelna instalacja piecyka gazowego w łazience, niewłaściwa, niedrożna instalacja wentylacyjna i tragedię mamy gotową. Mówiąc o zatruciu tlenkiem węgla, wskażemy, że w pewnych przypadkach możemy mieć do czynienia z podtruciem, które nie wykazuje żadnych objawów. Czasem owe objawy są znikome, a przez to trudno jest nam je powiązać właśnie z owym czadem. W wielu przypadkach jednakże mamy do czynienia z bardzo poważnym stanem, z zagrożeniem zdrowia i życia.

Wysokie stężenie tlenku węgla

Niejednokrotnie zbyt wysokie stężenie owego tlenku węgla doprowadza do śmierci osoby. Dlatego też tak ważne jest nie tylko sprawdzanie stanu piecyka, sprawdzanie instalacji piecyka, instalacji wentylacyjnej, ale również założenie specjalnego czujnika czadu, który zminimalizuje ryzyko zatrucia. Mówiąc o objawach zatrucia tlenkiem węgla, wskażemy na dosyć sporą ich ilość. Należy wskazać na duszności, osłabienie pamięci, zmniejszenie ostrości widzenia, upośledzenie psychiczne, bóle głowy, utrata łaknienia, senność w ciągu dnia, utrata czucia w palcach, zaburzenia krążenia, brak senności w nocy, zmiany w morfologii krwi, kołatanie serca, maskowaty wyraz twarzy, drżenie kończyn, szaroziemiste, karminowe lub różowe zabarwienie skóry.

Skutki dla zdrowia i życia

Ponadto jeśli będziemy mieli do czynienia z dużym stężeniem tlenku węgla, to równocześnie mogą wystąpić utrata świadomości, zaburzenia oddychania, zaburzenia rytmu serca, wymioty, drgawki oraz śpiączka. W przypadku wystąpienia zatrucia tlenkiem węgla należy bezwzględnie wezwać lekarza, przewietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa chory, a często może również okazać się konieczna hospitalizacja. Jest to bardzo groźna dla zdrowia i życia sytuacja, na którą każdy z nas powinien być wyczulony. Jeśli interwencja lekarza nie nastąpi stosunkowo szybko, to może dojść do nieodwracalnych zmian. Jeśli pomoc nie przyjdzie szybko, może dojść do zgonu danej osoby. Powinniśmy zatem w sposób szczególny zadbać, aby do takiego zatrucia nie doszło w żadnym domu.