Gluten – czyli dywagacje XXI wieku

W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, że unikanie glutenu nie jest konieczność, a jedynie modą. Kreowanie przez media zdrowego trybu życiu, rozpowszechnianie wege diety i w końcu doprowadzenie do promowania tego, że gluten jest zły spowodowało, że dużo osób stara się go unikać, niekoniecznie wynika to z tego, że ich organizm tego od nich wymaga. W obecnych czasach przeprowadza się modyfikacje genetyczne roślin, które powodują zwiększenie się w nich zawartości glutenu. Co za tym idzie spożycie tego białka, w obecnych czasach, jest znacznie wyższe niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Epidemia uczuleń?

Uważa się, że powszechną epidemią naszego wieku jest nietolerancja glutenu. Jest on powiązany z występowaniem chorób celiakii i chorobą Duhringa. Potencjalnie uważa się, że jest szkodliwy dla osób, które nie mają problemów z jego przyswajalnością. Celiakia to uwarunkowana genetycznie nadwrażliwość na gluten. W jej wyniku może dochodzić do poważnych zaburzeń wchłaniania się składników odżywczych. Objawy celiakii to niski wzrost, niedobór masy ciała, biegunki i zaparcia, niedokrwistość, powiększony obwód brzucha, zaburzenia emocjonalne, bóle brzucha. Podstawowym lekarstwem na tą przypadłość jest stosowanie diety bezglutenowej. Choroba Duhringa to nic innego jak nietolerancja glutenu. Czym się objawia?

Objawy uczulenia na gluten

Przede wszystkim zmianami skórnymi (wykwity i świąd skóry), w mniejszym stopniu zaburzeniami jelitowymi. Leczy się ją poprzez dietę bezglutenową oraz sulfony. Dodatkowo uważa się, że gluten jest jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych (tuż obok laktozy). Nadwrażliwość to kolejna z przypadłości, na którą mogą zapaść ludzie. Nie ma ona podłoża genetycznego. Pojawiają się wtedy objawy takie jak huśtawki nastrojów, chroniczne zmęczenie, bóle głowy, stawów, mięśni, brzucha, biegunka, wzdęcia, uczucia splątania. Tego typu objawy pojawiają się dopiero po pewnym czasie od spożycia. Aby uniknąć tej choroby, należy stosować diety bezglutenowej, zdarza się tak, że wystarczy ją stosować tylko przez jakiś czas.