Czy zioła można stosować dowolnie?

Zioła to produkt w pełni naturalny. Co do tego elementu nie możemy mieć żadnych wątpliwości. Jednakże nie oznacza to wcale, że zioła nie mogą nam zaszkodzić i możemy je w każdej sytuacji stosować dowolnie. Aby produkty ziołowe miały na nasze zdrowie pozytywny wpływ, należy mieć na ich temat odpowiednią wiedzę. Oczywiście może wystarczyć to, co jest napisane na opakowaniu, ale nie zawsze. Należy mieć tę świadomość, że napary z ziół nie tylko pomagają w różnego rodzaju chorobach, ale mogą w niektórych sytuacjach być szkodliwe.

Przedawkowanie ziół?

W pewnych przypadkach mamy do czynienia z przedawkowaniem produktów ziołowych. Zanim sięgniemy zatem po jakiekolwiek zioła, powinniśmy na ich temat pozyskać stosowną wiedzę, możliwe skutki uboczne oraz środki ostrożności, jakie należy podjąć. Zioła mogą mieć negatywny wpływ w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze stałym leczeniem specjalistycznym i stałym przyjmowaniem określonych leków. W takiej sytuacji niezbędnym krokiem jest skonsultowanie się z lekarzem w kwestii stosowania jakichkolwiek produktów ziołowych. Miejmy tę świadomość, że niektóre zioła nie mogą być przykładowo stosowane w połączeniu z wystawianiem się na działanie promieni słonecznych, gdyż w zwiększonych dawkach mogą one powodować ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych. Mowa jest chociażby o dziurawcu. Istnieje pewne przeświadczenie, że zioła są bardzo prostym produktem, nie wywołują żadnych skutków ubocznych i tym samym możemy je stosować do woli, bez żadnych ograniczeń.

Rzeczywistość jednakże jest zupełnie odmienna i tym samym musimy podczas zażywania tabletek ziołowych oraz picia naparów ziołowych zachować bardzo szczególną ostrożność. Z drugiej strony oczywiście należy podkreślić, że produkty ziołowe warto jest mieć w swojej domowej apteczce oraz warto jest je stosować w codzienności. Mowa jest zarówno w wspomaganiu się ziołami, o ich działaniu profilaktycznym jak również o leczeniu różnego rodzaju schorzeń przy współudziale produktów ziołowych. Na pewno nie należy z nich rezygnować.