Czy poduszki ortopedyczne są refundowane?

poduszki ortopedyczne

Poduszki ortopedyczne cieszą się nie tylko popularnością, ale i coraz większym zaufaniem. Zadaniem poduszek ortopedycznych jest w głównej mierze łagodzenie bóli kręgosłupa, a także niwelowanie wad postawy wynikających z różnego typu schorzeń. Warto jednak ich zakup uzgodnić z lekarzem. Wtedy to możemy mieć pewność, że ich zastosowanie będzie właściwe. Niestety mimo, iż poduszki ortopedyczne są wyrobem medycznym, to nie są refundowane. Mimo to wiele sprzętów rehabilitacyjnych nadal jest dofinansowywanych przez Państwo.

Na które sprzęty rehabilitacyjne można liczyć?

Wózki inwalidzkie. Te są szczególnie ważne, zwłaszcza biorąc pod uwagę nie tylko ich wielkość, ale i rodzaj. Kolejne, bardzo ważne sprzęty, to balkoniki, lub chodziki wspierające prawidłową, pionową postawę. Choć poduszki ortopedyczne nie są refundowane, ale materace przeciwodleżynowe już tak. Jeszcze inne sprzęty, to te bezpośrednio wspierające rehabilitacje kończyn takie jak bieżnie, czy rowery rehabilitacyjne.

Niezbędna dokumentacja w przypadku refundacji

http://e-poduszki.pl/Tu ważne jest, aby jak najszybciej wybrać się do MOPS-u, lub PCPR w mieście. Am pracownicy udzielą przede wszystkim rad zarówno co do samego dofinansowania, jak i jego koty. Bo tu warto wspomnieć, że obok kwestii medycznych w tym wypadku bardzo ważny jest też dochód. A o nim warto wspomnieć, gdyż w wielu przypadkach dofinansowanie może wynieść nawet 150% (na przykład jeśli cena sprzętu przekracza limit Funduszu).

Kolejna część to uzupełnienie dokumentacji składającej się z: ksera wniosku, które musi być wydany przez NFZ, oświadczenia o miesięcznych dochodach osoby starającej się o dofinansowanie, jej opiekuna, a to wszystko w przeliczeniu na jednego członka rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym. Ponadto dochodzi również faktura na dany przedmiot ortopedyczny, czy też środek pomocniczy, orzeczenie o niepełnosprawności, a także jej stopniu. Istotny jest także numer NIP, czy wypełniony wniosek z przyznaniem dofinansowania. Cała dokumentacja zaczyna się jednak od opinii lekarskiej wskazującej na konieczność posiadania danego sprzętu.