Czy kawa jest szkodliwa?

Powszechnie istnieje przekonanie, że kawa jest szkodliwa dla zdrowia, że wpływa na nadmierne podniesienie ciśnienia krwi, że wpływa na zwiększone ryzyko chorób serca. Czy jednak ma to jakikolwiek związek z kawą? Czy tak naprawdę kawa jest dla nas szkodliwa? Okazuje się, że nie i tym samym jak najbardziej możemy po nią sięgać. Oczywiście w pewnym ograniczonym zakresie, gdyż nałogowe wypijanie 8-9 kaw w ciągu dnia może powodować różne choroby serca, jest związane z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zawału serca. Jednakże jeśli jest to ilość około 5 filiżanek w ciągu dnia, to owo ryzyko już nie istnieje. Zatem czy kawa jest szkodliwa?

Jak działa kawa na organizm?

Nie możemy tak powiedzieć, a nawet musimy podkreślić to, że kawa może na nas, na nasze zdrowie wpływać w sposób pozytywny. Jednym z owych pozytywnych działań, na jakie będziemy chcieli w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę jest podniesienie poziomu serotoniny, czyli inaczej mówiąc hormonu szczęścia. Na jakie inne działania możemy liczyć? Kawa zaczyna oddziaływać na ludzki organizm od razu, nie trzeba czekać na jej działanie określony czas. Możemy wskazać na podniesienie ciśnienia krwi, możemy wskazać na podniesienie katecholamin, jak również możemy wskazać na podwyższenie produkcji soków trawiennych w naszym żołądku oraz moczu w nerkach. W kawie mamy zawarte pewne polifenole. To one sprawiają, że możemy mówić o spowalnianiu procesów starzenia się, możemy mówić o zapobieganiu odkładania się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, a zatem jednocześnie możemy mówić o mniejszym ryzyku wystąpienia zawałów serca, o zmniejszonym ryzyku wystąpienia miażdżycy. To te najważniejsze cechy, najważniejsze działania, jakie należy przypisać kawie.

Kawa w ograniczonych ilościach

Nie jest prawdą, że kawa szkodzi, a przynajmniej na pewno nie w ograniczonych ilościach. Mówiąc o kawie, będziemy jeszcze chcieli wskazać na to, że zawiera ona kofeinę, a to jest jeden z naturalnych spalaczy tłuszczu, a tym samym jest ona zalecana osobom, które pracują nad obniżeniem poziomu swojej tkanki tłuszczowej, które próbują się odchudzić. Ważne jest to, jaką kawę pijemy. Na pewno w odniesieniu do kawy parzonej możemy powiedzieć, że jest ona silniejsza od rozpuszczalnej, aczkolwiek w tym miejscu wchodzimy nie tyle w kwestie związane ze zdrowiem, co raczej ze smakowaniem owego napoju. Kawa to zwyczaj, to bardzo dobry zwyczaj, aczkolwiek ilu ludzi, tyle upodobań względem picia kawy. Na pewno musimy jednakże powiedzieć, że kawa nie powoduje różnego rodzaju szkodliwych działań na organizm człowieka.