Brachycefalia – układaj dziecko z głową

Brachycefalia – układaj dziecko z głową

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak delikatny jest cały układ kostny u najmłodszych dzieci. W związku z tym należy szczególnie je chronić. Ciało małego dziecka bowiem często pod wpływem nacisku może ulec wielu odkształceniom, zwłaszcza jeśli chodzi o jego główkę. Warto w tym miejscu podkreślić, że główka noworodka składa się z pięciu kości, które połączone są ze sobą elastyczną błoną. Ta błona z kolei zaczyna stopniowo się zrastać w dalszych etapach życia dziecka. Powoduje to natomiast, że główka dziecka może się sprawnie poruszać w czasie przechodzenia przez kanał rodny. I choć po kilku dniach jej naturalny kształt wraca do normy, to jednak nadal pozostaje tak delikatna, że staje się podatna na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Jednym z takich przykładów jest brachycefalia.

Czym ona jest?

Brachycefalie inaczej nazwać można „krótką głową”. Dlaczego? Tu w grę wchodzi charakterystyczny objaw – główka dziecka, która z tyłu jest szeroka i płaska równocześnie. Pytanie co może być przyczyną takiej dolegliwości? Powodów może być wiele. Z pewnością jednak nie można wykluczyć zbyt częstego układania dziecka w tej samej pozycji. To jest bowiem częsta przyczyna występowania brachycefali.

Charakterystyczne objawy

Głównym objawem jest oczywiście asymetryczny kształt główki, tak zwane spłaszczenie. Zaniedbana brachycefalia może mieć poważny wpływ nie tylko na deformacje czaszki, ale i całej twarzy, w tym asymetryczne ułożenie zarówno oczu, jak i uszu. Co ważne, w przyszłości dziecko może mieć również problem z prawidłowym uzębieniem, mimo, że konkretnie nie wskazano poważniejszych objawów wśród starszych dzieci.

Jak sobie z tym radzić?

Polecana poduszka ortopedyczna: http://www.e-poduszki.pl/jogo-designs-my-sleepy-cloud-specjalistyczna-poduszka-dla-niemowlat-p8.

Tu przede wszystkim ważna informacja dla rodziców, by uważnie przyglądali się temu w jakim ułożeniu zasypia ich dziecko, gdzie ważne, aby znajdowało się w różnych pozycjach. Pytanie, jak to zrobić? Jak wiemy wiele dzieci trudno jest „nakłonić” to spania na innej stronie, gdzie nawet ułożone w odpowiedni sposób, mimowolnie samo zaczyna przesuwać się na drugą stronę. Istnieją jednak i na to domowe sposoby, a mianowicie może to być zwyczajne ułożenie poduszek na około w taki sposób, by niezależnie od pozycji główka Twojego dziecka z każdej strony miała podparcie. Pamiętaj również o tym, aby Twojemu maleństwu było po prostu wygodnie. W wielu przypadkach szybko wykryta brachycefalia nie jest groźna, a kształt główki powraca do swoich naturalnych wymiarów w starszym wieku dziecka.