Ból owulacyjny – jak go pokonać?

Ból owulacyjny to bardzo mecząca dolegliwość która to jest nieodłącznie związana z cyklem miesięcznym kobiet. Niekiedy jest on bardzo silny, co sprawia, że zdarza się że kobietę podejrzewa się o ból wyrostka robaczkowego. Niestety bardzo często w tej sytuacji jest ona narażona na niepotrzebną operację. A wystarczy tylko zażyć dobrą tabletkę przeciwbólową, lub też spróbować domowych sposobów na ból.

Czym zatem jest ten ból owulacyjny?

Medycyna nie za wiele podaje informacji na ten temat, gdyż nie jest on groźny dla zdrowia. Jeśli nie towarzyszą mu żadne inne objawy to jest uznawany za naturalny etap cyklu miesięcznego. Najprawdopodobniej jest związany ze skurczami jajowodu, których zadaniem jest przemieszczanie jajeczka. Inną przyczyną może być puchnięcie pęcherzyka, w którym znajduje się komórka jajowa, co może powodować ucisk i uczucie dyskomfortu. Jednak ból owulacyjny ma też swoje pozytywne strony. Doceniają go szczególnie kobiety, które starają się o potomstwo. Jak wiemy, dzień owulacji to dzień największej płodności, w którym poczęcie dziecka jest najbardziej realne. Jednak ból owulacyjny ma też swoje pozytywne strony. Doceniają go szczególnie kobiety, które starają się o potomstwo.

Odkryj potrzeby organizmu

Wsłuchanie się w potrzeby własnego ciała jest wygodne, gdyż dużo łatwiej zaobserwować ból niż wyliczyć dzień owulacji podczas nieregularnych miesiączek. Można więc przyjąć, że bóle te pomagają  w planowaniu rodziny i obserwacji swojego cyklu. Ciekawostką jest fakt, iż bóle menstruacyjne są uznawane za chorobę, która ma swój numer w klasyfikacji ICD-10. Czyli na dobrą sprawę ból menstruacyjny jest powodem do wystawienia przez lekarza zwolnienia chorobowego, o czym wie niewiele pacjentek.