Aloes – hit czy kit?

Nie od dzisiaj aloes ma zastosowanie w kosmetyce, fryzjerstwie i medycynie. Ma sporo różnych, bardzo potrzebnych i niezbędnych dla nas właściwości. Jest to roślina, która wspomaga walkę z wieloma dolegliwościami. Sok leczy alergie, trudno gojące się rany, obniża poziom cukru poprawia odporność, a także jest zbawienny jako maść na różne schorzenia skórne. Hodowane w domowych warunkach doniczkowe aloesy nie przypominają tych, które rosną na Madagaskarze czy Wyspach Kanaryjskich. Nie ma to jednak wpływu na jego działanie. Mniejsi bracia nie są w niczym gorsi od tych czterometrowych gigantów.

Aloes na rynku

Na rynku jest dostępnych wiele produktów, które mają w składzie aloes. Można także samemu przygotowywać różne specyfiki, np. maseczki. Należy jednak ostrożnie korzystać z ich dobrodziejstw, ponieważ mogą wypłukiwać elektrolity, szczególnie potas. Aloes pomaga w leczeniu oparzeń. Wystarczy go przyłożyć w zranione miejsce, aby szybciej się goiło. Sprawdzają się także w leczeniu owrzodzeń, odleżyn, ranach popromiennych. Zawiera również antyprostaglandyny, hamujące procesy zapalne i działające przeciwbólowo. Zaleca się stosowanie przy nerwobólach, reumatyzmie gośćcu. Ponadto picie aloesu obniża poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Wspomaga także trawienie. Poprawia pracę jelit a także oczyszcza układ pokarmowy. Działa anybiegunkowo, przeciw zaparciom, refluksowi czy zespole jelita drażliwego. Pomaga w usuwaniu robaków w organizmie (tasiemce, owsiki, przywry, glisty ludzkie), zmniejsza ilość nieprzyjaznych bakterii w jelicie oraz utrzymuje równowagę jelitowej flory bakteryjnej. Pomaga w oczyszczaniu organizmu, usprawniając działanie kosmków jelitowych.

Zalety aloesu

Aloes alkalizuje nasze ciało, tzn. pomaga zrównoważyć zbyt dużą ilość kwaśnych produktów żywieniowych zawartych  w jedzeniu. Wpływa korzystnie na układ krążenia. Reguluje ciśnienie krwi w żyłach, tętnicach, pomaga obniżyć poziom cholesterolu, obniża ryzyko chorób serca. Stymuluje też nasz układ immunologiczny. Bardzo często panie dbające o wygląd i właściwe nawilżenie skóry używają miąższu z liści do nawilżania. Aloesu używa się w leczeniu łuszczycy skóry ciała jak i głowy. Ponadto ma właściwości odmładzające. Zastosowany na włosy ładnie je nabłyszcza, a także regeneruje, sprawia, że stają się mocniejsze, mniej łamliwe. Jest stosowany także podczas odchudzania. Wspomaga gubienie kilogramów poprzez poprawę trawienia i odtruwanie organizmu. W dzisiejszych czasach aloes jest bardzo znaną i docenianą rośliną, z właściwości której warto korzystać.