Naturalny kolagen

Każdy z nas wie, że zrogowaciała warstwa naskórka minimalizuje utratę bierną wody z organizmu, substancje chemiczne nie są wchłaniane ze środowiska oraz zapobiega drobnoustrojowym inwazjom. Dlatego też kolagen, który jest w kosmetykach do twarzy i jest stosowany miejscowo musi przedostać się przez barierę zrogowaciałej warstwy naskórka, aby móc przedostać się do fibroblastów komórek, które są w warstwie właściwej skóry. Jest wiele czynników, które wpływają na działanie kosmetyków, między innymi: pH, wielkość cząsteczek, kompatybilność ze skórą i aktywność biologiczna. Prawda jest, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć kolagenu skórze, dlatego że nie ma w ogóle takiej możliwości. Każda cząsteczka kolagenu jest na tyle duża, że nie może przejść przez głębokie warstwy skórne. Inaczej jest jednak, gdy dostarczamy naturalne kolagen w trójhelikalnej postaci, którą budują peptydy i aminokwasy.

Nośnik innych substancji

Peptydy to składnik, który w kosmetyce jest świetnym nośnikiem innych substancji. Taki oto produkt jest aktywny biologicznie, oznacza to, że jest formą żywą białka w temperaturze około między sześć a dwadzieścia osiem stopni Celsjusza. Gdy zetknie się z naszą skórą, która ma temperaturę około 36,6 stopni Celsjusza, zmieni on swoją postać, jego helisy rozdzielą się na pojedyncze peptydy i aminokwasy. Ważne jest, aby ta czynność odbyła się w tym jednym momencie. Produkt ten powinien współgrać (być kompatybilny) z naszą skórą, zgodny z aminokwasami, które występują w naszej skórze. Jednym z aminokwasów, który pojawia się w rybim białku oraz w niewielu zwierzęcych białkach jest hydroksyprolina. Właśnie taki kolagen zwiększy ilość kolagenu, który posiadamy, stymulując nasze komórki.

Zabiegi z kolagenem

Wiele kosmetycznych zabiegów i estetycznej medycyny oraz zastosowanie niektórych kosmetycznych produktów ma na celu właśnie pobudzenie do zwiększenia wytwarzania kolagenu komórek, co tak naprawdę daje nam odmłodzoną naturalnie skórę. Cały dzień trwa wymiana kolagenu. Natomiast przebudowa kolagenowej struktury to około trzy, cztery miesiące po stymulacji wywoływanej. W niektórych badaniach wykazano, że kolagenowe peptydy przygotowywane, mają możliwość efektywnie przejść przez warstwę zrogowaciałego naskórka do właściwej skóry i naskórka. W skórze właściwej i naskórku mogą się aktywować fibroblasty oraz doprowadzić do przyspieszenia syntezy kolagenu. W ten oto sposób mogą poprawić cechy skóry jak i zawartość elastyczności względnej i wilgoci. Dlatego też uznaje się, że kolagen odpowiedni do twarzy, podczas odpowiedniej aplikacji będzie odmładzał naszą skórę bardzo skutecznie.

Naturalny kolagen

Ważną informacją jest, aby naturalny kolagen przechowywany był w temperaturze mniejszej niż dwadzieścia pięć stopni Celsjusza. Kolagen przechowywany powyżej dwudziestu sześciu stopni Celsjusza denaturalizuje się, to znaczy traci biologiczną aktywność. Jest to nieodwracalny proces. Odpowiednie przechowywanie to bardzo ważna kwestia. Natomiast natywny kolagen, to kolagen bardziej odporny i nawet w bardzo wysokich temperaturach nie traci swoich właściwości. Przed nałożeniem kolagenu, skóra powinna zostać dobrze oczyszczona z zanieczyszczeń. Można dodatkowo wykonać peeling, na przykład enzymatyczny, który pozwoli na jeszcze lepsze wchłanianie się kolagenu i penetrację. Następnym krokiem jest na delikatnie mokrą twarz nanieść kolagen poprzez klepanie i masowanie. A na sam koniec, po odczekaniu paru minut trzeba nanieść krem bądź też odrobinę olejku. Te rzeczy są potrzebne, ponieważ produkt nałożony na twarz potrafi ściągać skórę.