Bursztyn i jego właściwości

Zdrowie jest jedną z najważniejszych i najistotniejszych rzeczy w naszym życiu. Warto o nie odpowiednio dbać. W pogoni za pieniędzmi coraz częściej zdarza się, że nie zwracamy uwagi na kwestie związane z naszym zdrowiem. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jakie minerały, surowce czy też warzywa, owoce lub rośliny zawierają prozdrowotne właściwości dla naszego organizmu.

 

Odwieczny surowiec

Warto wspomnieć o surowcu, który niegdyś przez ludzi był nazywany złotem północy. A mowa tutaj o powszechnie znanym bursztynie. Poza dziedziną jubilerstwa jego właściwości lecznicze docenia medycyna naturalna. Jego właściwości sprzyjają leczeniu reumatyzmu a także astmy, ale to nie wszystko. Bursztyn obniża ciśnienie oraz przyspiesza gojenie. Czym jednak jest ten surowiec? Nic prostszego. Otóż jest to nic innego jak skamieniała żywica drzew iglastych, rosnących pięćdziesiąt milionów lat temu. Występuje pod postacią żółtych, pomarańczowych lub brunatnych bryłek. Już od czasów starożytnych interesował nie jedną osobę, np. Arystotelesa czy też Owidiusza lub Talesa.

Dodatkowo mówi się, że sama Kleopatra używała bursztynu jako kadzidła, po prostu go paląc. W wierzeniach germańskich nazywany był luksteiną, mówiono o nim również, że jest ambrą. Ogólnie nazwa pochodzi z języka niemieckiego. Boerstein to nic innego jak palący się kamień. Przez Słowian był nazywany jantar. Od wieków ludzie się nim fascynowali przez wzgląd na jego właściwości. Palony wydzielał intensywny zapach, dodatkowo łatwo się kruszył, był ciepły w dotyku, a co ciekawe można go było naelektryzować jak żaden inny kamień. Jak jednak powstał? W dawnych czasach przy morzach rosły drzewa. Jak wiadomo, wytwarzają one żywicę w momencie, gdy zostaną „skaleczone”. Dzięki temu się leczą.

Żywica z morza

Owa żywica dostała się do morza, a następnie przez wiele lat twardniała. Dzięki temu powstał bursztyn. Uważa się, że sproszkowany bursztyn kładziony pod poduszkę niweluje bezsenność. Przyrządzane z niego mikstury przyspieszały gojenie ran i koiły nerwy. Jest również lekiem na dolegliwości reumatyczne i astmatyczne. Uważa się także, że bursztyn wytwarza przyjazne ładunki. Dodatkowo zawiera bardzo dużo różnych cennych mikroelementów, jak: potas, żelazo, krzem, magnez, itp. Najlepsze właściwości prozdrowotne dla naszego organizmu ma jednak bursztyn nieszlifowany. Dlaczego tak jest? Właśnie wtedy zawiera właściwości antybakteryjne, ułatwia i przyspiesza gojenie się ran, uspokaja, obniża ciśnienie tętnicze krwi, wzmaga wydzielanie żółci.