Komputer negatywnie wpływa na zdrowie

Komputery w ostatnich latach stały się niezwykle popularnym sprzętem, nie tylko wśród osób dorosłych ale również i dzieci. Niestety niewiele mówi się o zagrożeniach dla zdrowia, które ze sobą niesie komputer. Warto więc bezpiecznie nauczyć się korzystać z komputera.

Jak komputer wpływa na nasze zdrowie?

Komputer to znane nam wszystkim techniczne urządzenie, które wspomaga pracę i naukę człowieka, ale również zapewnia mu dożą dozę rozrywki. Niestety niesie ze sobą bardzo wielką ilość niebezpieczeństw, z których często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Co więcej, obecnie już od najmłodszych lat jesteśmy skazani na obcowanie z komputerem, a dzieci spędzają przy nim wiele godzin dziennie.

Jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą zbyt długie i częste używanie komputera?

  • Ból głowy
  • Wady wzroku
  • Stres
  • Wady postawy
  • Promieniowanie monitora
  • Fobie
  • Depresje
  • Uzależnienie od komputera i Internetu

Wzrok i jego zaburzenia

Bardzo często zaburzenia wzroku związane są z długotrwałą pracą i zabawą przed komputerem. Najczęściej wynikiem są choroby takie jak: rozmazywanie się obrazu, krótkowzroczność, pieczenie oczu, ból, łzawienie gałek ocznych, zaburzenia ruchomości powiek, czy też zapalenie spojówek.

Promieniowanie monitora

Każda osoba, korzystająca z komputera jest narażona na jego promieniowanie elektromagnetyczne. Owe promieniowanie może wywołać różnorodne reakcje alergiczne użytkownika komputera. Aby uniknąć powikłań powinniśmy często wietrzyć pomieszczenie i utrzymywać w nim wysoką wilgotność.

Stres

Użytkowaniu komputera często towarzyszy nam stres. Obawiamy się, zwłaszcza osoby starsze, że zniszczą sprzęt, czy też że brak nam wiedzy. To wszystko negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia.

Wady postawy

Nie można zapomnieć, że wynikiem nadmiernego korzystanie z kręgosłupa są wady postawy. Niewłaściwa postawa ciała, przeciążenie odcinka szyjnego sprawia, że dokucza nam ból kręgosłupa i mięśni a w efekcie dochodzi do stanu zapalenia w tym obrębie.

Uzależnienie od komputera i internetu

Uzależnienie od komputera i internetu może dopaść każdego z nas, osobę dorosłą i dziecko. Zwłaszcza dzieci są podatne na uzależnienie, ponieważ komputer towarzyszy im obecnie od najmłodszych lat. Warto ustalić granicę korzystania z komputera przez dziecko, aby uniknąć trudnego uzależnienia.