Proces lakierowania samochodu

Proces lakierowania samochodu

Lakiernictwo to proces, w którym ważną funkcję pełni lakier bazowy. Farba bazowa to jednoskładnikowy produkt, doskonały do malowania samochodów oraz pod farby fotoluminescencyjne, fluorescencyjne i kameleon. Farba ta znajduje również zastosowanie do wymalowań dekoracyjnych, którym ma być nadany szczególny efekt kolorystyczny (jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej).

Krótki czas schnięcia oraz dobra przyczepność zapewniają łatwą i ekonomiczną pracę. Farbę bazową po wyschnięciu pokrywa się lakierem bezbarwnym. Lakier bazowy znajduje zastosowanie w konstrukcjach stalowych, aluminiowych, ocynkowanych, czy miedziowych. Lakiernik stosuje go na następujące podłoża: podkłady akrylowe, poliuretanowe, epoksydowe, laminaty poliestrowe lub stare powłoki lakierowe.

Trzeba przy tym przestrzegać czasu schnięcia, czyli czasu od nałożenia wyrobu do momentu pozwalającego na jego obróbkę mechaniczną oraz czasu utwardzenia, czyli czasu od momentu zmieszania składników wyrobu dwukomponentowego do pełnego utwardzenia.