Ekonomiczna jazda samochodem

Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby jeździć w sposób ekonomiczny. Primo: należy przyspieszać płynnie, bez gwałtownych dociśnięć gazu. Secundo: należy utrzymywać się w pewnej odległości przed jadącym przed nami samochodem, aby jak najmniej używać hamulca.

Tertio: o ile tylko to możliwe należy jechać utrzymując prędkość jednostajną, najlepiej tak, aby silnik w tym czasie osiągał maksymalny moment obrotowy, gdyż wtedy potrzebuje najmniej mieszanki paliwowej.

ekonomiczna jazda

Kolejną zasadą jest to, by w chwilach dłuższego postoju (na przykład przy zamkniętym przejeździe kolejowym) wyłączać silnik. Natomiast kiedy zjeżdżamy drogą w dół dobrze jest wrzucić na „luz”, aby nie hamować silnikiem naturalnego przyspieszenia. Nie można przewozić na dachu rowerów, ani innych rzeczy, które nie mają opływowego opakowania. Lepiej je przymocować z tyłu samochodu. Przestrzegając wszystkich wyżej wymienionych zasad z pewnością zaoszczędzi się zużycie paliwa o kilkanaście procent. Można zatem nie wydając żadnej dodatkowej złotówki zacząć oszczędzać w codziennej eksploatacji.