Rodzaje złośliwego oprogramowania

Rodzaje złośliwego oprogramowania

Każdego dnia nasze dane zawarte w komputerach są narażone na cały szereg różnych niebezpieczeństw Złośliwe oprogramowanie nie jest rzadkością i warto się przed nim chronić na wszelkie możliwe sposoby. W tym miejscu wskażemy na to, z jakim złośliwym oprogramowaniem możemy mieć do czynienia. De facto wyróżnimy tutaj pięć różnych możliwości złośliwego oprogramowania. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby złośliwe oprogramowanie podstępnie wdarło się do naszego komputera i zainfekowało system.

Złośliwe oprogramowanie i jego rodzaje

Na pierwszym miejscu warto wymienić Keylogger. To oprogramowanie, które zbiera informacje zawarte w klawiszach naszego sprzętu. Tym samym osoba używająca takiego złośliwego oprogramowania przejmuje kontrolę nad wszelkimi procedurami systemu operacyjnego dedykowanemu obsłudze klawiatury. Mamy tutaj również do czynienia z funkcją nie pozwalającą wykryć oprogramowania niedoświadczonemu użytkownikowi komputera. Kolejnym rodzajem złośliwego oprogramowania mogącego zainfekować nasz komputer są programy szpiegujące. Jak można się tutaj domyśleć, mamy do czynienia z programami, dzięki którym można swobodnie śledzić wszelkie poczynania danego użytkownika.

Dalej mamy Botnet. Ta nazwa być może nie jest znana każdemu, ale wielu z nas miała z tym programem do czynienia. Chodzi o grupę zainfekowanych komputerów, za pomocą których dana osoba może wysyłać spamy i atakować na różne inne sposoby w ramach botnetu. Mowa o przejmowaniu zdalnej kontroli nad wszystkimi tymi urządzeniami. Kolejny to wirus komputerowy, czyli nazwa de facto znana każdemu z nas najbardziej, aczkolwiek na pewno nie powiemy, że to coś przyjemnego. Raczej każdy z nas woli tego uniknąć. Program ten posiada zdolność replikacji i to leży u podstaw samej jego nazwy.

Niebezpieczne wirusy komputerowe

Wirusy komputerowe wykorzystują systemy operacyjne, różnego rodzaju aplikacje oraz ogólnie rzecz ujmując zachowania użytkownika komputera. Pozostał nam jeszcze ostatni rodzaj złośliwego oprogramowania. Mowa jest mianowicie o robakach komputerowych. To również jest samoreplikujący się program, a więc można mówić o pewnych podobieństwie do wirusów, chociaż mają nieco inną strukturę. Każdy z tych programów jest groźny i każdego należy się wystrzegać, należy zabezpieczyć się odpowiednimi programami. Ma to o tyle znaczenie, o ile ważniejsze są dla nas zawarte na danym komputerze. Mamy do czynienia z coraz lepszym zabezpieczeniem, ale wirusy też nie śpią i też mogą nas zaatakować, nasz komputer zaatakować w każdym momencie, gdy się nie spodziewamy.

Polecamy: http://outsourcingit.site/bezpieczne-dane-w-firmie/