Naprawianie baz danych SQL – podstawy podstaw

Tworząc systemy zarządzania treścią, nie ma możliwości, aby całkowicie uchronić je przed różnymi awariami. Nieraz może zdarzyć się sytuacja, w której określona baza danych MySQL ulega uszkodzeniu. Najczęściej z taką sytuacją możemy mieć do czynienia przy WordPress czy też CMS Joomla. Istotnym i z pewnością pozytywnym przekazem jest fakt, że w takiej sytuacji nie ma konieczności wzywania jakichkolwiek służb technicznych. Naprawa baz danych w takim przypadku leży w rękach każdego użytkownika. Można wykorzystać do naprawy takie narzędzie jak phpMyAdmin, w którym krok po kroku jest pokazane, w jaki sposób dokonać naprawy tego, co przestało działać.

W jaki sposób wykryć uszkodzenie bazy?

Mimo, że wiadomo jest, jakiego narzędzia można użyć do naprawy, to jednak powstaje pytanie o to, w jaki sposób można rozpoznać czy dana baza SQL uległa uszkodzeniu. Najczęściej pojawiającym się symptomem jest pojawienie się określonego komunikatu o błędzie w danej tabeli w bazie SQL. Jeśli więc pojawi się komunikat o przykładowej treści „Table ‘./nazwa_tabeli’ is marked as crashed and should be repaired…” to wówczas właśnie można użyć wcześniej wymienionego narzędzia.

Naprawa uszkodzonej tabeli w bazie MySQl

Naprawa nie jest niczym skomplikowanym i tym samym każdy na własną rękę tego może dokonać. Składa się ona z kilku zasadniczych operacji koniecznych do wykonania. Mowa jest o:

  • – zalogowaniu się do wybranej bazy SQL
  • – wyborze „Bazy danych”
  • – zaznaczeniu tabeli, którą użytkownik chce naprawić
  • – zaznaczając daną tabelę, na dole strony będzie widniała możliwość wyboru opcji „napraw tabelę”, co także należy zaznaczyć
  • – naprawa dokona się automatycznie, a następnie zostanie wyświetlony komunikat o pomyślnym zakończeniu procesu
  • – uszkodzona tabela bazy SQL powinna od tego momentu działać sprawnie, a strona powinna wyświetlać się prawidłowo

Inne opcje naprawy bazy danych SQL

Zasadniczo jest to najczęściej spotykana sytuacja, gdy użytkownik jest w stanie samodzielnie dokonać naprawy określonych tabeli. Jednakże bywają sytuacje, w których taka procedura nie przynosi zamierzonych rezultatów. Należy wówczas przyjąć nieco inny tok działania. Jeśli bowiem komunikaty o błędzie po przeprowadzeniu procesu naprawy tabeli w bazie danych nie znikają, to wówczas należy skontaktować się Biurem Obsługi Klienta. Ten zostanie zweryfikowany, będzie dokonana jego autoryzacja. W wyniku tego możliwe będzie ponowne przywrócenie kopii zapasowej bazy danych MySQL, która uległa awarii.

Pozornie mogłoby się wydawać, że naprawianie baz danych SQL jest czymś skomplikowanym i tym samym w każdej sytuacji należy się kontaktować z Biurem Obsługi Klienta. Rzeczywistość pokazuje jednakże, że w przeważającej większości przypadków owa naprawa uszkodzonych baz danych SQL nie wymaga wiedzy, doświadczenia, ale jedynie zastosowania się do bardzo prostego algorytmu działania, który został nieco wyżej przytoczony. Dodatkowo owa naprawa nie zajmuje zbyt wiele czasu, co także jest sporym pozytywem. Wpis powstał we spółpracy z serwisem https://naprawa-bazy-danych.pl/, który serdecznie polecamy.