Czym jest czat?

Czym jest czat?

Czym jest czat? Czat to rodzaj rozmowy między dwoma lub kilkoma użytkownikami komputerów za pośrednictwem internetu lub innej sieci komputerowej, który polega na naprzemiennym przesyłaniu wiadomości tekstowych. To definicja od strony technicznej. Popularnie czatami nazywa się również strony internetowe, na których można z nich korzystać. Istnieją zarówno serwisy agregujące wszystkie możliwe tematyki czatów, jak i takie, które się w czymś specjalizują – najpopularniejsze wśród tych ostatnich są oczywiście czaty randkowe oraz z kamerkami (tylko dla dorosłych).

W zależności od tego, kto może tę rozmowę śledzić, na czacie istnieją dwa rodzaje rozmowy:

  • rozmowa prywatna, którą śledzą tylko dwie osoby,
  • rozmowa publiczna, która dostępna jest dla wszystkich użytkowników.

Czat a słowa i emocje

Czat to nie tylko rozmowa pisana. W dużej większości czatów dostępne są również graficzne emotikony, stworzone dla ułatwienia ekspresji i emocji. Jest to bardzo pomocne, ponieważ jeżeli nie jesteśmy w stanie zobaczyć reakcji drugiej osoby na nasze wiadomości, nie widzimy mowy ciała, trudno jest się domyślić kontekstu i towarzyszących im emocji. Tradycyjny czat można rozbudować dodając funkcję połączenia audio i video. Jest wówczas o wiele łatwiej jeżeli chodzi o przekaz emocjonalny. Współcześnie czaty video zaczynają powoli wypierać te tradycyjne, opierające się wyłącznie na przekazie pisanym.

Czat dostępny dla każdego

Czat jest dostępny tak naprawdę dla wszystkich posiadaczy komputerów, telefonów, tabletów – czyli nowoczesnej elektroniki, która pozwala na łączenie się z internetem. Posiada wiele możliwości. Dla osób nieśmiałych jest dobrą metodą w nawiązywaniu kontaktów, zawieraniu przyjaźni, „wygadania się” ze swoich problemów itp. Na czacie można spędzić miło czas, można porozmawiać z ciekawymi ludźmi właściwie na każdy temat, rozwiązać swój problem, zasięgnąć fachowych szybkich i prostych porad medycznych, kulinarnych, dietetycznych i innych. Poznawanie ludzi na czacie jest w dzisiejszych czasach czymś normalnym. Czat może być dobrym początkiem nowej znajomości, przyjaźni, miłości.

Niektórzy czatujący mogą flirtować, żartować czy plotkować. Możemy rozwijać swoje pasje i zainteresowania  otaczając się ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Fajnie jest rozmawiać z zupełnie  nieznajomymi ludźmi. Jest to niezła rozrywka. Nie liczy się Twój profil ani ilu masz znajomych. Po prostu chodzi tu wyłącznie o komunikację. Czaty żyją, są obecne, anonimowe, proste w obsłudze i choć uroczo staromodne, wciąż pozwalają rozmawiać w internecie czego, ludzie dzisiaj bardzo potrzebują. Czat jest wygodny, dwa, trzy kliki i już możesz rozmawiać, prowadzić dyskusję przy zachowaniu pełnej anonimowości. Nie zawsze musisz się rejestrować chcąc skorzystać z czatu.