Kredyt czy leasing?

Chcemy kupić dla firmy nowy samochód. Stajemy przed wyborem – leasing operacyjny, czy kredyt? Przyjmujemy tutaj, że nie kupujemy auta za gotówkę, bo w większości przypadków jest to po prostu nieopłacalne (kwestia rozłożenia kosztów). Samo porównanie cen leasingu i kredytu nie wystarczy, potrzebna jest głębsza analiza.

kredyt czy leasing?Leasing

Przede wszystkim leasing kusi przedsiębiorców korzyściami na gruncie podatkowym. Możliwość rozłożenia kosztów jest bardzo obiecująca. Również nie jest to tak bezlitosne obciążenie, jak kredyt. Leasingi zazwyczaj są bardziej elastyczne niż pożyczki, gdyż nie są to sensu stricte produkty finansowe. Dodatkowym plusem jest też niższe ryzyko. Wydaje się więc, że są to same plusy. Kiedy jednak bardziej opłaci się wziąć kredyt na samochód?

Czy jednak kredyt?

W przypadku przedsiębiorców zwolnionych z VAT-u, warto pamiętać, że nie odliczą oni VAT-u naliczonego od rat leasingowych. Problemem może być również fakt, że właścicielem samochodu leasingowanego jest cały czas firma leasingowa. Przedsiębiorca nie może więc zaliczyć go do środków trwałych firmy, ustanowić na nim zabezpieczenia dla innego kredytu, oddać w używanie osobom trzecim itd. Nie można w nim również wprowadzać zmian, chociaż to tyczyłoby się bardziej samochodów ciężarowych, które czasami warto modyfikować pod konkretne potrzeby danej firmy i branży.

Co wybrać?

Istnieją zarówno plusy jak i minusy dla obu rozwiązań. Praktycznie należałoby analizować przypadek każdej firmy osobno, gdyż mogą się one znacznie od siebie różnić. Nie ma ostatecznej i zawsze prawdziwej odpowiedzi na pytanie, czy brać samochód w leasingu, czy lepiej jednak wziąć go na kredyt. Niestety trzeba sobie wszystko wykalkulować samodzielnie, biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby firmy.