Olej napędowy grzewczy zamiast opałowego

piec opałowy
Ogrzewanie domu za pomocą pieca na olej opałowy ma wiele zalet. Przede wszystkim jest czyste w użytkowaniu i niemalże bezobsługowe. Oczywiście poza dbaniem o to, aby w zbiorniku nie zabrakło paliwa.
Osoby, które dopiero zaczynają zastanawiać się nad inwestycją w ogrzewanie olejem opałowym, może zmylić nazewnictwo oleju najbardziej rozpowszechnionego na naszym rynku. Wprawdzie zmiana, o której będę tu pisał, miała miejsce już 6 lat temu, ale nie mogą tego wiedzieć ci, którzy dziś, wczoraj czy jutro zaczną szukać odpowiednich informacji.

Właśnie ponad 6 lat temu, dokładnie 1 stycznia 2009 roku, zmieniła się nazwa handlowa oleju opałowego produkowanego przez PKN Orlen. Przed tą datą nosił on nazwę olej opałowy lekki Ekoterm Plus, a obecnie nazywa się olej napędowy grzewczy Ekoterm Plus. Na pierwszy rzut oka może się więc wydawać, że dystrybutor chce nam sprzedać paliwo do pojazdów mechanicznych. To jednak całkowicie błędne mniemanie.
Olej napędowy grzewczy Ekoterm Plus to nowoczesne, bardzo kaloryczne paliwo. Nowoczesność nie jest tutaj pustym hasłem, lecz oznacza spełnianie wymagań, jakie stawia się dziś energetyce. Jest to więc paliwo bezpieczne – znacznie bezpieczniejsze od gazu. Bierze się to z wysokiej temperatury zapłonu.

hurtowa sprzedaż paliw

Olej napędowy grzewczy to także paliwo znacznie bardziej ekologiczne niż paliwa stałe. Po spaleniu węgla czy ekogroszku pozostaje popiół, który stanowi od kilku do kilkunastu procent masy paliwa. Tymczasem Ekoterm Plus jest tak czysty, że nie zostają po nim żadne odpady.

Mimo tych licznych zalet wielu i tak decyduje się na piece na paliwo stałe. Decyduje cena. Jednak do ceny węgla kamiennego trzeba doliczyć cenę konserwacji pieca i komina, koszty utylizacji popiołu oraz czas potrzebny do zasypywania pieca. W przypadku dużych przemysłowych kotłowi węgiel wymaga zatrudnienia specjalnego pracownika albo oddelegowania jednego z nich z do zajmowania się piecem. Takie problemy nie występują podczas użytkowania pieca na paliwa ciekłe. Jednocześnie grzewczy olej napędowy jest tańszy od ogrzewania elektrycznego.

Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Odpowiedni piec kosztuje całkiem sporo. Jest to jednak rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić wiele czasu, a czas to przecież pieniądz. Nic więc dziwnego, że hurtowa sprzedaż paliw wciąż się rozwija, zarówno od strony konsumentów, jak i od strony gęstej sieci dystrybutorów.