Letnie prace pielęgnacyjne w ogrodzie – jak zadbać o drzewa i krzewy?

Mogłoby się wydawać, że lato jest czasem, kiedy w naszym ogrodzie oddajemy się wyłącznie relaksowi, zbierając plony z rosnących w nim drzew i krzewów. Nic bardziej mylnego. Wiele roślin wymaga w tym okresie intensywnej pielęgnacji. Należą do nich także przydomowe drzewa oraz krzewy. Co więc zrobić, aby w odpowiedni sposób się o nie zatroszczyć?

Nawożenie i podlewanie

Lipiec to miesiąc, w którym zdecydowanie należy zakończyć wzmacnianie drzew i krzewów przy pomocy nawozów. W przeciwnym razie będziemy stymulowali rośliny do dalszego rozwoju młodych pędów, które nie zdążą zdrewnieć i zostaną uszkodzone przez zimowe przymrozki. Dlatego podawane na początku roku preparaty odżywcze trzeba odłożyć aż do nadejścia kolejnej wiosny.

W czasie letnich upałów nie możemy jednak zapominać o podlewaniu naszego ogrodu, szczególnie w okresach, kiedy brakuje opadów deszczu. Dotyczy to zwłaszcza młodych roślin, a także tych, które właśnie kwitną lub owocują. Wodę najlepiej rozprowadzać za pomocą węża ogrodowego wieczorem lub wczesnym rankiem. Podlewanie w pełnym słońcu jest mało ekonomiczne – większość wody zdąży wyparować zanim dotrze przez korzenie do rośliny.

Cięcie krzewów ozdobnych

Mimo wakacyjnej aury, w lipcu nie możemy zapomnieć o przycinaniu krzewów zdobiących nasze rabaty. Nie dotyczy to jednak wszystkich gatunków. Unikaj przycinania odmian kwitnących wczesną wiosną, takich jak forsycja czy migdałek. Niektóre z nich zdążyły już zawiązać pąki na kolejny rok, dlatego jeśli teraz skrócimy ich pędy, za rok możemy nie doczekać się kwiatów.

Dla części krzewów lato jest jednak czasem, w którym cięcie jest wymagane. Dotyczy to na przykład glicynii. Drugie przycięcie warto przeprowadzić na cisach, bukszpanach czy ligustrach. Spowoduje one wypuszczenie młodych pędów, które zdążą odpowiednio się rozwinąć przed nadchodzącymi mrozami. Ostatni raz skracać możemy także żywopłoty. Róże wymagają z kolei usuwania przekwitłych pąków kwiatowych. Ważne, aby przy obcinaniu krzewów posługiwać się odpowiednio ostrymi nożycami lub sekatorami. W letnich miesiącach czeka nas jednak znacznie więcej obowiązków pielęgnacyjnych. Sprawdź, jakie prace ogrodowe należy przeprowadzić w lipcu.

Troska o drzewa owocowe

Środek lata to również odpowiedni czas na przycinanie niektórych gatunków drzew, które rosną w naszych sadach. Lipiec to najlepsza pora na ograniczanie korony orzecha włoskiego. W tym okresie dobrze jest także przyciąć gałęzie wiśni oraz czereśni. Warto skrócić długie, jednoroczne pędy winorośli, na których nie ma rozwiniętych owoców. Cienkie gałęzie usuwamy za pomocą pił ręcznych, natomiast grube konary dobrze jest obcinać pilarkami.

Nie możemy zapominać jednak o odmianach, które zaczynają owocować w lipcu. Dobrze jest podeprzeć gałęzie szczególnie obciążone dojrzewającymi owocami oraz pochylające się ku ziemi. Warto także regularnie usuwać spod korony drzewa opadłe i psujące się plony, które mogą powodować rozwój niebezpiecznych dla rośliny chorób grzybiczych lub bakteryjnych.

Wpis powstał we współpracy z serwisem aleno.pl, oferującym pełną gamę wyposażenia dla domu i ogrodu.