Lakiernictwo – etapy, technologia

Lakiernictwo nie jest tak prostym procesem, jak mogłoby się wydawać. Nie jest to proces jednofazowy. Zapoczątkować ten proces należy od zastosowania podkładu antykorozyjnego. – Podkład, którego podstawowym zadaniem jest ochrona antykorozyjna stali. Najczęściej stosowane są grunty reaktywne (washprimery), podkłady epoxydowe i jednokomponentowe alkidowe.

etapy lakierowaniaWażnym ogniwem jest również podkład gruntujący – tak zwany primer surfacer. Jest to podkład, którego podstawowym zadaniem jest izolowanie od siebie różnych materiałów lakierniczych, np. szpachlówek poliestrowych od lakierów akrylowych. Dopiero po takim przygotowaniu można nanosić lakier akrylowy na powierzchnię karoserii.

Oczywiście wprawiony lakiernik z każdej karoserii jest zrobić taką, jaką ma Toyota po wyjechaniu wprost z fabryki. Jednak im bardziej jest zniszczona karoseria, tym wymaga więcej zabiegów, przede wszystkim oczyszczania jej z korozji. Trzeba brać to pod uwagę u lakiernika, bo ma to wymierny skutek w czasie i cenie za taką usługę.